Facebook Google+ Twitter

17 czerwca. Wschodni Niemcy pierwsi palili partyjne komitety

Pierwsi w krajach tzw. demoludów komitety znienawidzonej partii komunistycznej podpalili niemieccy robotnicy. Zaprotestowali 17 czerwca 1953 roku, jeszcze przed Polakami i Węgrami. Radzieckie czołgi pomogły władzy stłumić powstanie.

Sowiecki czołg na ulicach Lipska / Fot. undesarchiv, nr. kat: Bild 175-14676), autor: anonimowy pracownik państwowy NRD, licencja: CC-BY-SA 3.0 NiemcyNiemiecka Republika Demokratyczna powstała 7 października 1949 roku ku zadowoleniu niemieckich towarzyszy dzięki radzieckim przyjaciołom. Narodu nie pytano o zdanie. Wolnych wyborów oczywiście nie było, za to wprowadzano skutecznie nowe porządki w stylu sowieckim. Było to: zwalczanie Kościoła, zakładanie kołchozów i rozwijanie przemysłu ciężkiego kosztem konsumpcyjnego. Ogromne pieniądze przeznaczano na zbrojenia i Policję Ludową.

Przymusowa wydajność


Represje i brak środków do życia powodowały ucieczki z Berlina Wschodniego do Zachodniego. Było tak źle, że tylko w pierwszym półroczu 1953 roku zbiegło ćwierć miliona ludzi. Władcy NRD wpadli na pomysł, by ludziom żyło się lepiej. Rząd 15 czerwca 1953 roku ogłosił, że przymusowo ma wzrosnąć wydajność pracy. Kto się nie dostosuje otrzyma niższe zarobki. Były one i tak marne, a żywność była racjonowana i bardzo droga. Realne dochody spadły o około 30 procent. Strajk generalny. Oburzenie robotników było trudne do opisania. Wysłali oni list do premiera, by wycofał się ze swojego pomysłu.

Nie dostali odpowiedzi. 16 czerwca budowlańcy pracujący na Alei Stalina w Berlinie ogłosili strajk. Z postulatami poszli do siedziby związku zawodowego przy Wallstrasse. Do pochodu dołączali po drodze pracownicy z innych budów. Nie udało im się wejść do środka budynku. Wszyscy, około 10 tys. ludzi ruszyło więc przed Urząd Rady Ministrów. Tam nikt nie chciał z nimi rozmawiać, więc ogłosili strajk generalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

drogi myNaród: no cóż, czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 17.06.2011 19:00

tytuł sugeruje, że Niemcy ze wschodnich landów byli pierwszymi przeciwnikami komunizmu.
a to nieprawda.
zastrajkowali z powodu nałożenia ogromnej kontrybucji wojennej na rzecz rosji. tam była autentyczna bieda, a nie walka z komunizmem.
od 1953 zaczęło się stopniowo poprawiać, a komunizm pozostał. nawet w postaci wzorcowej dla pozostałych członków obozu socjalistycznego.
nikt później nie myślał poważnie o zmianie ustroju i o walce z komunizmem.
Bier i Bockwursty tanie i łatwo dostępne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dobrze jest przypominać pewne fakty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.