Facebook Google+ Twitter

17. Lato Filmów na wiosnę od 1 kwietnia w Warszawie - to nie żart

17. edycja letniego warszawskiego festiwalu filmowego potrwa od 1 do 7 kwietnia. Ponad 100 seansów odbędzie się w kinach Luna i Wisła. Dodatkowymi atrakcjami staną się bezpłatne koncerty w klubie Lorelei. Nowością będzie Lato Filmów w Drodze.

www.latofilmow.pl / Fot. Lato Filmów 2011Dziś rozpoczęła się 17. edycja Festiwalu Filmowego i Artystycznego "Lato Filmów", który od początku swojego istnienia promuje najnowsze produkcje polskiej i światowej kinematografii, wyróżniające się poprzez dobrze napisane i błyskotliwe scenariusze. Również i w tym roku głównym pasmem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem, w którym dziewięć premierowych produkcji, takich jak: Amador (2010 r.), Cisza (2010), Czarna owca (2009), Karen płacze w autobusie (2011), Obca (2010), Ponad nami tylko niebo (2011), Przytul mnie (2010), Szczyt (2011), W lepszym świecie (2010), walczyć będzie o „Złote Pióro”.

Za całokształt twórczości scenopisarskiej honorową nagrodę „Pióro Mistrza” otrzyma w tym roku Edward Żebrowski, znany m. in. ze współautorstwa scenariusza do filmu Struktura kryształu (pierwszego pełnometrażowego filmu Krzysztofa Zanussiego, dla którego to współtworzył również większość kolejnych scenariuszy) i Pasji (wyreżyserowanej przez Stanisława Różewicza).

W programie również Panorama kina światowego, a w niej fabuły i dokumenty prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, jak chociaż by Aurora (2010, koprodukcja rumuńsko-francusko-szwajcarsko-niemiecka), bądź Jesteś tam?" (2010, Tajwan/Francja/Holandia).

Kolejne pasmo, Kino Rumuńskie w Cannes, to pokazy filmów odnoszących sukcesy na festiwalu w Cannes od końca lat 50, a w nim 13 produkcji, a wśród nich Policjant, przymiotnik (2009), zdobywca nagrody FIPRESCI oraz nagrody Jury sekcji Un Certain Regard w 2009.

Co więcej, tak jak w roku ubiegłym, zostanie przeprowadzony Scenariuszowy Konkurs Filmów Krótko- i Średniometrażowych „Krótkie i dobre”, z filmami z lat 2009, 2010 i 2011.

Bilety na seanse kosztują od 5 do 20 zł.

Harmonogram projekcji jest dostępny w stołecznych kinach Luna i Wisła oraz na stronie internetowej www.latofilmow.pl .

Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty i występy DJ-ów w Klubie Lorelei (w dniach 1, 2 i 5 kwietnia), na które wstęp jest bezpłatny oraz spotkania z aktorami, w tym Joanną Orleańską, Maria Dinulescu i Ion Sapdaru, a także reżyserami, m. in. Anną Kazejak-Dawid i Pawłem Salą.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWarto odnotować, że tegoroczna edycja nie obejmuje branżowej konferencji filmowej Script Forum, która odbywała się przez 3 ostatnie lata. Natomiast nowością będzie Lato Filmów w Drodze, czyli projekcje w innych miastach polski wybranych filmów pokazanych w Warszawie. W kwietniu, maju i czerwcu można spodziewać się seansów w miastach takich jak: Białystok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Gryfino, Katowice, Kielce, Kraków, Lubin, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszowie, Skierniewice, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, a także ponownie w stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.