Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29912 miejsce

17 października to Miedzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Niewystarczający standard życia, brak pieniędzy, bezrobocie i brak możliwości korzystania w pełni z praw politycznych, ekonomicznych, kulturalnych i socjalnych to najczęstsze skutki życia w biedzie. Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem to sposób wywołania dyskusji na powyższe tematy.

Plakat promujący obchody / Fot. Materiały organizatora"Prawa człowieka a godność osób żyjących w ubóstwie" - tak brzmi hasło tegorocznego, 21. Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Ubóstwo wiąże się z łamaniem praw człowieka, dlatego obecne hasło nawiązuje do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku.

W Polsce 17 października jest obchodzony pod hasłem "Dużo robimy osobno - zróbmy jeszcze więcej wspólnie". W Warszawie najważniejszym punktem podczas obchodów tego dnia jest VIII Konwencja Ruchu o Bezradności Społecznej zatytułowana "Strategia walki z ubóstwem w Polsce? Diagnoza i zadania na lata 2009-2010. Kogo w Polsce interesuje ubóstwo?". Imprezami związanymi z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem są kampanie: "In My Name" oraz "Stand up and take action".

Uroczystości związane z obchodami 17 października są organizowane w wielu miastach Polski. W Kielcach obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem skupiają się wokół spotkania przy Płycie Praw Człowieka. Jest to jedyna w Polsce kopia paryskiej płyty odsłoniętej 17 października 1987 roku, na której znajduje się napis wyrażający solidarność z biednymi. Podobne płyty znajdują się w Lizbonie, Rzymie, Manili na Filipinach, Nowym Jorku, Strasburgu i w Brukseli, w okolicach budynku Parlamentu Europejskiego. Profesor Bronisław Geremek powiedział kiedyś: - Przed Parlamentem Europejskim została postawiona tablica z przesłaniem 17 października w bardzo prostym celu: polityka to nie coś, w czym chodzi o władzę. W polityce chodzi o to, by ludziom było mniej źle.

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem może przyłączyć się każdy poprzez zorganizowanie marszu, konferencji, lekcji w szkole poświęconej biedzie i nieodpowiednim warunkom życia. Inne pomysły na poruszenie problemu ubóstwa to zorganizowanie koncertu, na który zostaną zaproszeni ludzie ubodzy lub zorganizowanie spotkania modlitewnego w intencji ubogich i biednych. Wszystkie inicjatywy należy zgłosić do Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Pionierem idei walki z ubóstwem był ojciec Józef Wrzesiński, pomysłodawca Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. Pierwsze zgromadzenie, które dało wyraz sprzeciwu wobec ubóstwa odbyło się dokładnie 17 października 1987 roku na Placu i Wolności Człowieka w Paryżu. Od 1988 był obchodzony jako Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy. W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 17 października Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.

Patronat nad Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.