Facebook Google+ Twitter

17 stycznia - Dniem Judaizmu w Polskim Kościele Katolickim

Jedenastą rocznicę Dnia Judaizmu w Polsce obchodzimy właśnie dziś. Dzień ten został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu w 1997 r. Celem Dnia Judaizmu jest nawiązanie porozumienia pomiędzy chrześcijanami a Żydami.

Mottem obecnego Dnia Judaizmu są słowa z "Księgi Rodzaju" – „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę". Epicentrum tegorocznych obchodów jest Zamość.

Dzień Judaizmu w kościele katolickim ma przypominać, że nie ma ludzi równych i równiejszych. Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga i wszyscy w niego wierzymy. Jego celem jest również poszerzanie wiedzy wspólnot katolickich na temat judaizmu. Jest dniem modlitwy i skupienia, dniem rozważania na temat wspólnot chrześcijaństwa z judaizmem.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski w swej wypowiedzi dla PAP, podkreśla, iż: „ Istotą Dnia Judaizmu jest religijny wymiar naszej tożsamości, bo skoro mamy jednego Boga, powinno być też wiele nas łączyć. Przede wszystkim nasze godne czyny względem siebie nawzajem”.

Od dawien dawna relacje chrześcijańsko-żydowskie nie są najlepsze. Mało tego, są nacechowane masą stereotypów i uprzedzeń, a także wrogości i braku pojednania chociażby w dialogu. Relacje chrześcijańsko-żydowskie uległy znaczącym przeobrażeniom w XX wieku, zwłaszcza po II wojnie światowej. Kształtowane były one zarówno przez historię, gwałtowne procesy społeczne, jak i rozwój teologii oraz nauk biblijnych.

Od samego rana w Zamościu odbywają się uroczystości. O godz. 9 celebrację rozpoczęła młodzież, spotkaniem w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. O godz. 17 - panel teologiczny z udziałem ks. prof. Alfreda Wierzbickiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rabina Michaela Schudricha oraz prowadzącego, prof. Sławomira Żurka z KUL. O godz.18.30 odbędzie się nabożeństwo kończące obchody Dnia Judaizmu.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlcika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, a w tym roku także w Holandii.

Szczegółowe informacje na stronie www.diapozytyw.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla żydów chrześcijaństwo jest tylko bluźnierczą sektą. Cóż począć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.