Facebook Google+ Twitter

17-letnia Polka zostane radną w Szwecji?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-07 15:25

Pochodząca z Polski Magda Lukaszewicz ma spore szanse zostać najmłodszą radną w Szwecji. 17-letnia, uczennica przedostatniej klasy szkoły średniej wymaganą prawem pełnoletniość osiągnie na jedenaście dni przed wrześniowymi wyborami.

Magda mieszkająca wraz z rodzicami i bratem w podsztokholmskiej gminie Jaerfella jest członkiem młodzieżówki Umiarkowanej Partii Koalicyjnej czyli partii konserwatywnej czołowej obecnie siły politycznej kraju. Z jej ramienia została nominowana do startu we wrześniowych wyborach samorządowych.

Oprócz polityki Magda interesuje się muzyką i sportem. Jest nawet młodzieżowym trenerem grupowej gimnastyki dziewcząt. Ponadto naukę w szkole łączy z pracą w domu opieki nad osobami starszymi. Mówi płynnie po polsku i często odwiedza Polskę. Posiada obok szwedzkiego również polskie obywatelstwo. Jej matka jest biologiem a ojciec lekarzem - laryngologiem.
Interesują ją problemy społeczne, opieki zdrowotnej, szkolnictwa i sytuacji młodzieży. Tymi sprawami chce się zajmować. Mówi, że będąc młodą chce reprezentować interesy młodych mieszkańców swej gminy niezależnie od ich etnicznego pochodzenia. Magda powiedziała IAR, że w jej środowisku politycznym zauważa się stosunkowo liczny udział młodych ludzi polskiego pochodzenia.

W parlamencie szwedzkim zasiada z ramienia tej samej partii z która związana jest Magda, Eliza Roszkowska-Oeberg zachowująca nadal polskie obywatelstwo. Rozpoczęła ona karierę polityczną stosunkowo niedawno, też od funcji radnej w swojej gminie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miło się słyszy takie wiadomości o Rodakach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.