Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1022 miejsce

18 faktów dotyczących amerykańskiego więziennictwa. Jak wypada porównanie z Polską?

Wybrane dane statystyczne z więziennictwa Stanów Zjednoczonych w zestawieniu z europejskimi realiami na przykładach Polski. W USA ilość więzień przewyższa liczbę college'ów, zaś ich utrzymanie kosztuje 70 mld dolarów rocznie.

Snem sprawiedliwego zmącony... http://thejusticegap.com/2013/11/prison-reforms-rehabilitate-offenders-wont-stop-re-offending/ / Fot. flickr/Casey Konstantin1. Ponad 2,2 mln osób przebywa obecnie w amerykańskich aresztach lub więzieniach.

W Polsce: 77865 osób w jednostkach penitencjarnych wg danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej z 20 lutego 2015 r.

2. Liczba ludzi za kratkami w Stanach Zjednoczonych jest większa od populacji stanu Nowy Meksyk.

W Polsce: za murem przebywa więcej osób niż liczba ludności Gniezna - 70 141 mieszkańców wg stanu z 31 grudnia 2012 r.

3. Populacja więzienna USA jest najwyższa na całym świecie (ok. 2 240 tys.)*

W Polsce: wg danych International Centre for Prison Studies za 2013r. - wśród krajów Europy Wschodniej i Środkowej tylko Ukraina osiągała wyższe wskaźniki od Polski; gdzie indziej Polska ustępuje równie nieznacznie: w Afryce - Etiopia i Republika Południowej Afryki; w obu Amerykach, nie licząc USA - Brazylia, Meksyk i Kolumbia; kontynent azjatycki - Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Tajlandia, Wietnam; na terenie całej Europy i styku euroazjatyckim Polska równa się z wynikami Wielkiej Brytanii, a dalej przodują Rosja i Turcja, przy czym wspomniana Ukraina odstaje od standardowych metod obliczeniowych i badań z powodu zaistniałego konfliktu zbrojnego; kraje Oceanii wraz Australią to w sumie ledwie połowa liczby więziennej populacji Rzeczypospolitej. Wedle danych http://resocjalizacja.org.pl/: Polska zajmuje 4 miejsce w Europie (na 57 państw) i 17 miejsce na świecie (na 223 państwa)

4. Stany Zjednoczone mają również najwyższy współczynnik liczby osób w więzieniach, w stosunku do liczby ludności: 724 więźniów : 100000 mieszkańców*

W Polsce: 201 osób za murem: 100000 mieszkańców wg danych ICPS, gdzie pod uwagę wzięto populację 38,46 miliona Polaków pod koniec 2014r. (dane Eurostat)

5. Połowa więziennej populacji świata, czyli około 9 mln ludzi to więźniowie w USA, Rosji, lub w Chinach.

w Polsce: Odsetek cudzoziemców w polskich więzieniach jest jednym z najniższych wśród krajów europejskich

6. Ponad 2,7 mln dzieci w USA mają rodzica za kratami.

w Polsce: "Nie ma statystyk mówiących, ile jest dzieci mających ojca (matkę nieporównanie rzadziej) w więzieniu" - donosiła w lipcu ubiegłego roku Barbara Pietkiewicz w artykule "Gdy ojciec trafia do więzienia" (Polityka)

7. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 5000 aresztów i placówek więziennych.

w Polsce: krajowe więziennictwo dysponuje ponad 150 jednostkami penitencjarnymi (areszty śledcze i zakłady karne)

8. Więzienia w USA przeważają ilościowo nad liczbą college'ów w tym kraju.

w Polsce: ponad 5 tysięcy liceów dla młodzieży i dorosłych wg danych GUS za rok szkolny 2012/2013

9. W wielu częściach USA, jest więcej ludzi w więzieniu, aniżeli mieszkających w uczelnianych kampusach.

w Polsce: Według danych "Bazy danych - organizacje pozarządowe" w Polsce znajduje się 241 schronisk dla bezdomnych i noclegowni (dane z marca 2008); wg Wikipedia

10. Czterokrotny wzrost populacji więziennej USA daje się zaobserwować od 1980 roku: to efekt zmian polityki w prawie karnym dotyczącym przestępstw narkotykowych.

w Polsce: " W latach osiemdziesiątych średnia liczba skazań wynosiła 139 tys., a w dziewięćdziesiątych było średnio 187 tys. skazań rocznie. W roku 2000 było 222 tys., a w 2003 r. - aż ponad 430 tys. wyroków skazujących, a więc ich liczba wzrosła przeszło czterokrotnie. Dramatyczny wzrost liczby skazań w tych ostatnich latach nastąpił m.in. na skutek nowelizacji kodeksu karnego z 14 kwietnia 2000 roku, w wyniku której prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zostało przesunięte z kategorii wykroczeń do kategorii przestępstw – ponad 120 tys. rocznie" - Paweł Moczydłowski "Probacja", link: www.rpo.gov.pl/pliki/1177487895.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.