Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23266 miejsce

18 listopada 1932 r. po raz piąty wręczono Oscary. Kto wtedy zwyciężył?

80 lat temu, w Hotelu Ambassador w Los Angeles, Conrad Nagel poprowadził piątą ceremonię wręczenia Oscarów.

80 lat temu po raz piąty rozdano OSCARY. Kto wtedy zwyciężył? / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikNajlepszym filmem 1932 roku, jak podaje Wikipedia, okrzyknięto adaptację powieści "Ludzie w hotelu" autorstwa Vicki Baum. Nagrodzony film to produkcja Metro-Goldwyn-Mayer (Ludzie w hotelu), melodramat, w którym główne role zagrali Greta Garbo, John Barrymore i Joan Crawford. Film wyreżyserował Edmund Goulding. To właśnie w tej produkcji Greta Garbo, w roli gruzińskiej primabaleriny, wypowiedziała słowa: "I want to be alone" ("Chcę być sama"), które, podobnie jak aktorka, stały się legendą. Amerykański Instytut Filmowy umieścił je na 30. miejscu listy zawierającej najlepsze cytaty filmowe.

Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego powędrował w ręce Wallace'a Beery'ego, który w filmie "Mistrz" wcielił się w postać boksera alkoholika, który stara odbić się od dna dla swojego syna. "Mistrz" otrzymał aż cztery nominacje do Oscara i dwie statuetki - wspomnianą, dla Wallace'a Beery'ego oraz dla Francesa Mariona za najlepszy scenariusz oryginalny.

Podczas 5 ceremonii wręczenia Oscarów za najlepszą aktorkę uznano Helen Hayes za rolę w produkcji "Grzech Madelon Claudet", która była jej debiutem w filmie dźwiękowym (w 1970 roku aktorka otrzymała jeszcze jednego Oscara - za rolę drugoplanową w dreszczowcu Port lotniczy. Tę informacje, jak i inne ciekawostki z życia aktorki, przeczytać można w jej biografii na Wikipedii).

Kolejną dostrzeżoną przez Akademię Filmową produkcją okazał się film "Zła dziewczyna" - Oscar dla najlepszego reżysera (Frank Borzage) i Edwina Burke (za najlepszy scenariusz adaptowany).

Dużym sukcesem artystycznym okazał się również "Szanghaj Ekspres" (z Marleną Dietrich). Film dostał trzy nominacje do Oscara, z czego zwyciężył w jednej kategorii - Oscar za najlepsze zdjęcia (Lee Garmes). Więcej informacji o tej produkcji na Wikipedii.

Pozostałe, przedstawiające rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu stojącego na rolce filmu, statuetki w roku 1932 otrzymali:
- Gordon Wiles - Transatlantyk (Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz)
- Paramount Studio Sound Department (Najlepszy Dźwięk)
- Walt Disney - Kwiaty i drzewa z serii Silly Symphonies (Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany), Walt Disney (Wikipedia) otrzymał także Oskara w kategorii "Oscary Honorowe i Specjalne" za stworzenie postaci Myszki Miki, która po raz pierwszy pojawiła się w filmie Plane Crazy z 15 maja 1928 roku, a której głosu udzielił sam Disney.
- Hal Roach - The Music Box (Najlepszy Krótkometrażowy Film Komediowy)
- Mack Sennett - Wrestling Swordfish (Najlepsza Krótkometrażowa Nowela)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.