Facebook Google+ Twitter

18 listopada zmieniło się oblicze Telewizji Polskiej

18 listopada nie kojarzy się nam z żadnym ważnym świętem. Bo to ani jedna z uroczystości państwowych czy kościelnych, ani chociażby mniej ważny, aczkolwiek znany, dzień bez papierosa czy samochodu.

http://www.tvp.pl/tvp1/programy/seria.html?dzial_name=wiadomosci.1930&news_name=wiadomosci.593670 / Fot. screen ze strony TVPTo jednak dzień, w którym dokonała się istotna zmiana. Po 31 latach Dziennik Telewizyjny przekształcił się w znane i popularne do dnia dzisiejszego Wiadomości.

17 listopada 1989 po raz ostatni mogliśmy oglądać główne wydanie, uznawanego za ośrodek propagandy, Dziennika Telewizyjnego. Opozycja wielokrotnie krytykowała program za próbę manipulacji społeczeństwem. Postrzegane jako upolitycznione i niewiarygodne źródło informacji, nie miało szans funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Konwencja programu wyraźnie różniła się od tej zaproponowanej później przez Wiadomości. Główne wydanie prowadzone było przez troje, a nie jak dziś, jednego prezentera.

Znaczenia symbolicznego nabrało zdanie, które 28 października 1989 w "Dzienniku Telewizyjnym" wypowiedziała aktorka Joanna Szczepkowska: "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Jej wypowiedź zakwalifikowano do emisji na mocy porozumień z nową władzą. Po upływie 3 tygodni, po raz pierwszy mogliśmy obejrzeć pierwsze wydanie Wiadomości, które poprowadził Wojciech Reszczyński.

Najważniejszym celem, jaki postawili sobie twórcy, było zerwanie z wizerunkiem ośrodka propagandy. Program miał kojarzyć się z rzetelnością, prawdą i obiektywizmem. Nie można byłoby tego osiągnąć, gdyby dalej współpracowano z zespołem przygotowującym Dziennik Telewizyjny. Pracę stracili więc najbardziej skompromitowani prezenterzy. Ich miejsce zajęli nowi, którzy mieli stworzyć wiarygodny zespół.

Od tego czasu Wiadomości przeszły wiele przemian. Nie były one jednak tak istotne jak te z roku 1989.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taką historię to ja lubię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł :-) Plusik.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2007 11:48

Acha! A prezenterzy byli "skorumpowani"? Ktoś im dał do łapy łapówkę? I masz na to kwity? To bardzo ciekawe... Lepiej napisać "skompromitowani". Brzmi podobnie, a znaczenie bliższe prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"17 listopada 1989 po raz ostatni mogliśmy oglądać główne wydanie, uznawanego za ośrodek propagandy, Dziennika Telewizyjnego"

Teraz możemy oglądać 'rządową szczekaczkę', jaką są "Wiadomości", które w zależności od tego, kto siedzi akurat na 'stołkach', pomijają kłopotliwe fakty dotyczące tychże, równocześnie zagorzale krytykując wszelką opozycję. Niewielka różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

biorę to na siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajny artykuł, tylko popraw tytuł "zmieniono oblicze" a nie "obliczę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

W książe "Nie tylko fakty" T.Lisa jestsporo o tej przemianie. I jak widać obecnie, nawet do dziś nie udało się wykorzenić z Wiadomości upolitycznienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zręcznie napisane PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.