Facebook Google+ Twitter

18 września zmarła prof. Barbara Skarga

  • Kinga Gc
  • Data dodania: 2009-09-19 22:57

W wieku 90 lat w Warszawie zmarła profesor Barbara Skarga - filozof, historyk, etyk, autorytet moralny, autorka wielu książek.

 / Fot. Mariusz Kubik, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Barbara_Skarga.jpgUrodziła się w Warszawie w rodzinie ziemiańskiej. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie II wojny światowej była łączniczką AK. W 1944 roku została aresztowana przez Rosjan i spędziła 11 lat w obozie pracy. Do kraju udało jej się powrócić w 1955 roku, dwa lata później ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskała doktorat. W 1988 roku zdobyła tytuł profesora nauk humanistycznych.

Prof. Barbara Skarga została także odznaczona Orderem Orła Białego. Funkcję Kanclerza Orderu pełniła w latach 2001-2005, lecz w październiku 2005 zrezygnowała z tego stanowiska w proteście przeciw wypowiedzi prezydenta elekta Lecha Kaczyńskiego, który podważał zasadność nagradzania niektórych osób tym odznaczeniem przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

19 lutego 2000 roku prof. Barbara Skarga otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jej ostatnia książka "Człowiek to nie jest piękne zwierzę" wydana w 2007 roku to filozoficzna refleksja nad polskim życiem społecznym i politycznym ostatnich lat.

źródło:
http://www.rp.pl/artykul/2,365225.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Skarga

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.