Facebook Google+ Twitter

"1920 Bitwa Warszawska". Hoffman powraca w wielkim stylu

Jerzy Hoffman po raz kolejny zabierze nas w fascynującą podróż po kartach naszej historii. Będzie to opowieść o losach trojga bohaterów: Oli, Jana i czekisty Bykowskiego. Najnowszy film polskiego reżysera to połączenie miłości, poświęcenia oraz walki na śmierć i życie...

Sonda

Wybierzesz się na ten film?

 / Fot. Materiały promocyjne, http://www.bitwawarszawska1920film.pl/Pretekstem do ukazania sytuacji politycznej Polski oraz bitwy warszawskiej 1920 roku stał się wątek romansowy. Olę Raniewską (Natasza Urbańska) i Jana Krynickiego (Borys Szyc) łączy płomienny romans. Niestety, sielanka kończy się, gdy młody kawalerzysta i poeta dostaje wezwanie na front. Tuż przed wyjazdem wojaka para decyduje się wziąć ślub, którego udziela im ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Czar pryska, kiedy świeżo upieczony małżonek ginie bez wieści na froncie. Okazuje się, że został oskarżony o sympatyzowanie z lewicą i agitację na rzecz bolszewików, za co sąd wojskowy skazuje go na śmierć. Teraz jego losy leżą w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który symbolizuje w filmie wszystko to, co w rewolucji bolszewickiej najokrutniejsze. Tymczasem Ola postanawia wstąpić do Ochotniczej Legii Kobiet, by zostać sanitariuszką i w ten sposób spróbować odzyskać męża...

Widowisko oczami Hoffmana

 / Fot. Grzegorz Kornijów, lic. CC 2.5/ wikipedia""1920 Bitwa Warszawska" to realizacja marzenia, z którym nosiłem się od wielu lat" - przyznaje reżyser filmu, Jerzy Hoffman, w rozmowie z magazynem "Film". Dla twórcy jest to próba społecznego odkłamania historii. Reżyser uważa, że w opinii społecznej deprecjonuje się zasługi Józefa Piłsudskiego w bitwie. Hoffman przyznaje, że film nakręcił dla młodego pokolenia, by przybliżyć im problem polsko-rosyjskich stosunków w latach 20. XX wieku. Zastrzega jednak, że z dzieła nie można uczyć się historii, bo zawsze pozostaje w nim pewien subiektywizm autora.

Dbałość o szczegóły atutem filmu

By film był wiarygodny, historię trzeba odtworzyć z niezwykłą starannością. W celu wywarcia na widzu większego wrażenia zastosowano tu technikę 3D. Jej wybór wymagał idealnego przedstawienia nie tylko pierwszego planu. Bez skazy musiał być także drugi i trzeci, bo w obrazie trójwymiarowym takie dalszoplanowe detale są niezwykle dobrze widoczne.

Sceny batalistyczne były niewątpliwe największym wyzwaniem dla twórców. W realizacji zdjęć wzięło udział blisko tysiąc statystów związanych z tzw. grupami rekonstrukcyjnymi. Członkowie takich grup pojawili się na planie we własnych, skompletowanych mundurach z okresu I wojny światowej oraz z autentyczną bronią pochodzącą z tamtych czasów. Członkowie takich grup wiedzą jak obsługiwać przedwojenną broń, wiedzą jak się ustawiać, potrafią zadbać o wygląd drugiego i trzeciego planu. Ich dodatkowym atutem jest bardzo dobra znajomość taktyki oraz historii bitwy.

Przy projekcji wzięli także udział Rosjanie i Białorusini, którzy naśladowali sławny okrzyk bitewny: "urrraa!". Okrzyk ten został nagrany w studio - później wykorzystano go w filmie.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

szo
  • szo
  • 24.09.2011 12:42

Może tym razem Hofman nie da ciała jak ostatnio.Dziadek jest coraz starszy i mu główka si]ę czasami lasuje.Popatrzymy , ocenimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamila Kłapińska
  • Kamila Kłapińska
  • 23.09.2011 19:59

Jeśli pójdę, to tylko dla Domogarowa :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZORRO
  • ZORRO
  • 22.09.2011 19:04

stosunki polsko-rosyjskie? co to za bzdura? chyba droga Pani nie rozumie o co chodziło w wojnie POLSKO-BOLSZEWICKIEJ! cóż wspaniale to świadczy o tym filmie skoro nie pokazał istoty tego konfliktu, polecam przeczytać przed obejrzeniem choćby książkę Normana Davies'a "Orzeł biały, czerwona gwiazda"
trudno się dziwić, że powstają takie kuriozalne sytuacje jak na mogile w Ossowie, gdzie bolszewikom (niosącym Światu ideę rewolucji komunistycznej na bagnetach) stawia się prawosławny krzyż

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Już się nie mogę doczekać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.