Facebook Google+ Twitter

1980: strajk w Stoczni Szczecińskiej

14 sierpnia 1980 r. rozpoczęły się strajki w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Pomnik ofiar strajkow z grudnia 1970 r, przed byłą Stocznią Szczecinską / Fot. Wincenty SadowskiNie wiedzieliśmy o tym, bo łączność z Gdańskiem została przerwana, a w publikatorach nic na ten temat nie mówiono. Wiadomości dotarły pocztą pantoflową i już w sobotę 16.08.80 r. w Stoczni Parnica odbywały się wiece i przerwy w pracy. W poniedziałek 18.08.80 r. od rana stanęła już cała Stocznia Parnica, a jej przedstawiciele dostali się drogą wodną do Stoczni Szczecińskiej z przygotowanymi 18 postulatami, przekonując załogę stoczni do strajku solidarnościowego.

Na wiecu, przed bramą główną stoczni, pracownicy zadecydowali o wyborze po trzech delegatów z wydziału na spotkanie w świetlicy głównej. Na zebraniu w świetlicy głównej wybrani delegaci zdecydowali o przerwaniu pracy i strajku okupacyjnym, oraz wybrali 7-mio osobowy Komitet Strajkowy z przewodniczącym Marianem Jurczykiem. Kolega z Wydziału i biura Marian Juszczuk został wiceprzewodniczącym Komitetu, drugim wice został Tadeusz Fisehbejn z biura konstrukcyjnego.

19.08.80 r. strajkowało już 21 zakładów, utworzono więc Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który przekazał do KW PZPR 36 postulatów strajkujących załóg. Do KW przylecieli z Warszawy: Prezes Rady Ministrów Edward Babiuch, sekretarz KC Jerzy Łukasiewicz i wicepremier Kazimierz Barcikowski. Ten ostatni został powołany na przewodniczącego Komisji Rządowej do rozmów ze strajkującymi. W skład komisji weszli też Andrzej Żabiński sekretarz KC oraz Jerzy Białkowski
wiceminister Przemysłu Maszyn Ciężkich.

A w naszej Stoczni obrady Komitetu Strajkowego ze świetlicy głównej były transmitowane na żywo za pomocą radiowęzła. Jeden z moich kolegów z ZMS-u Tadek Woźniak był gospodarzem strajku i prowadził konferansjerkę, witając coraz to nowych przedstawicieli zakładów, które przyłączały się do strajku lub solidaryzowały z nim. 21.08.80 r. do strajku przyłączają się Zakłady Chemiczne Police, a 22.08 strajkuje i popiera strajk już 120 zakładów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Skąd ja to znam?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.