Facebook Google+ Twitter

19 edycja konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" rozstrzygnięta

Dziś w Zabrzu rozstrzygnięto konkurs "Po naszymu czyli po śląsku". Ślązakiem Roku 2009 została Otylia Trojanowska ze Studzionki. Wśród laureatów znalazły się również Gabriela Kuc z Katowic i Łucja Dusek z Jaworzynki.

Logo konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" / Fot. www.radio.katowice.plNa uroczystą galę 19. edycji konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu przybyło w niedzielne popołudnie ponad 1000 osób. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio Katowice. W tym roku do rywalizacji o miano Ślązaka Roku wystartowało 80 osób. - Nie chodzi w nim tylko o mówienie śląską gwarą, ale przede wszystkim o to, co się w tej gwarze mówi - powiedziała o konkursie jego inicjatorka, senator Maria Pańczyk. Monologi wygłaszane przez uczestników to często wzruszające, intymne historie z ich życia, ubarwione żartami i anegdotami.

Tegoroczne jury to trzech profesorów: Jan Miodek - przewodniczący oraz Dorota Simonides i ks. Jerzy Szymik. - Grupa finalistów jest bardzo zróżnicowana - mówił ks. Szymik o 19 osobach, które pomyślnie przeszły przez eliminacje. Wieczorem ogłoszono zwycięzców. Tym razem najlepsze okazały się panie. Tytuł Ślązaka Roku 2009 przypadł pani Otylii Trojanowskiej ze Studzionki. Oprócz tytułu, laureatka dostała też 15 tys. złotych. Jury wyróżniło także panie: Gabrielę Kuc z Katowic i Łucję Dusek z Jaworzynki. Za serce włożone w swój monolog nagrodę specjalną od Śląskiego Centrum Chorób Serca otrzymała pani Renata Waliczek. W kategorii dziecięco-młodzieżowej I nagrodę i tytuł Młodzieżowego Ślązaka Roku 2009 przyznano Damianowi Wojnarowi z Suszca. Damian otrzymał w prezencie komputer ufundowany przez starostę tarnogórskiego.

Idea konkursu to także prezentowanie i nagradzanie wybitnych osób, związanych ze Śląskiem. Honorowym Ślązakiem Roku 2009 utytułowana została pani prof. Dorota Simonides. Wygłaszając laudację na jej cześć red. Henryk Grzonka podkreślił, że laureatka od zawsze związana jest ze swoją małą ojczyzną i jej poświęca swoje życie zawodowe oraz społeczne.
W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymali m.in. Gerard Cieślik, Wojciech Kilar, Jan Miodek, Maria Pańczyk, Franciszek Pieczka, Józef Skrzek i abp Damian Zimoń.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wiem skąd mi się pojawił znak zapytania. Powinien byc wykrzyknik! Nie mam żadnych wątpliwości Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wspaniala rzecz, ten konkurs! Gratulacje dla organizatorów i lauretów. Obecnych i dawniejszych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.