Facebook Google+ Twitter

19. MFF Etiuda&Anima. "Bydlo" zgarnęło Złotego Jabberwocky'ego!

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie dobiegła już końca. Podczas uroczystej gali zamknięcia święta kina niezależnego, prestiżową nagrodę Złotego Jabberwocky'ego za najlepszą animację zdobył Patrick Bouchard za animację "Bydlo".

Kadr z animacji "Bydlo", nagrodzonej Złotym Jabberwocky na 19. MFF Etiuda&Anima. / Fot. Materiały organizatorówJury jednogłośnie uznało film za arcydzieło o niezwykłej sile wyrazu - wobec takiej argumentacji, nie ma wątpliwości dlaczego animacja "Bydlo" w reżyserii Kanadyjczyka Patricka Boucharda sięgnęła po główną nagrodę na 19. MFF Etiuda&Anima. Sugestywna interpretacja fortepianowych miniatur "Obrazów z wystawy" Musorskiego, którego główną kanwą opowieści jest powóz ciągnięty przez powolnego woła. Bardzo oryginalna metoda animacji, połączona z porywającą fabułą bezapelacyjnie porwała międzynarodowy skład tegorocznego jury, w konkursie Anima. Poza prestiżową statuetką, zwycięzca otrzymał 2,5 tys. euro. Drugie miejsce i Srebrnego Jabberwocky'ego zdobył Włoch Simone Massi za animację "Krótki film o zabijaniu świni", a na najniższym stopniu podium znalazł się "Duży dom" w reżyserii Kristjan Holm, który wyjedzie z grodu Kraka z Brązowym Jabberwockym.

Jury konkursu głównego wyróżniło poza tym animację "Prędkość" autorstwa Karoliny Glusiec, reprezentującej Royal College of Art specjalną nagrodą studencką oraz 2 tys. złotych. Wśród innych laurów rozdanych w konkursie Anima, nie zabrakło tradycyjnej nagrody "Wielkiego Niedocenionego" przyznawanej przez dyrektora festiwalu, Bogusława Zmudzińskiego - trafiła ona w ręce Theodore'a Usheva za dzieło "Demoni". Publiczność krakowskiego festiwalu "kina nieobecnego" postanowiła natomiast wyróżnić ”Ostatni autobus” w reżyserii Martina Snopeka i Ivana Laucikova.

Kadr z południowokoreańskiej animacji "Padak" / Fot. Materiały organizatorówWarto przypomnieć laureatów w drugim konkursie festiwalowym Etiuda, podczas którego triumfowali odpowiednio "Sowa" reż. Marty Karwowskiej, "Zadyszka" (Le Souffle Court) w reż. Guillaume Legrand i "Stremt'89" stworzony przez Anda Puscas i Dragos Dulea. Poza tym w ostatnim dniu festiwalowych projekcji, odbyły się premiery dwóch pełnometrażowych animacji z Korei Południowej - "Padak" i "Król Świń".

Podczas gali zamknięcia 19. edycji jednego z najważniejszych w naszym kraju niezależnych festiwali filmowych, poza wręczeniem przyznanych przez międzynarodowe i studencie jury nagród, jeszcze raz wyświetlono nagrodzone etiudy i animacje z całego świata. Ponadto za całokształt twórczości, specjalną nagrodę od organizatorów wydarzenia otrzymał wybitny brytyjski twórca animacji Paul Bush (poniżej krótka relacja wideo z jego wizyty w Krakowie). A Bogusław Zmudziński wraz z resztą organizatorów Etiuda&Anima są już myślami przy przyszłorocznej, a zarazem jubileuszowej dwudziestej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego. Plakat prezentujący dwie animowane postacie, związane taśmą filmową jest póki co jedyną tajemnicą Etiuda&Anima 2013 już ujawnioną. W takim razie - do zobaczenia za rok, w Krakowie!


Oficjalna strona internetowa 19. MFF Etiuda&Anima

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.