Facebook Google+ Twitter

19. MFF Etiuda&Anima. "Sowa" najlepszą etiudą studencką

30-minutowa etiuda w reżyserii Marty Karwowskiej, reprezentująca Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną z Łodzi, zdobyła statuetkę Złoty Dinozaur oraz nagrodę 2,5 tys. euro podczas krakowskiego festiwalu filmowego Etiuda&Anima.

Kadr z etiudy fabularnej "Sowa" / Fot. Materiały organizatorówHistoria 8-letniej dziewczynki imieniem Sowa, która za wszelką cenę stara się odkryć tajemnicę opuszczonej wyspy na jeziorze, urzekła jury konkursu etiuda na tegorocznym, 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima. Za precyzyjną konstrukcję dramaturgiczną, innowacyjną strukturę narracyjną i wrażliwość poetycką - tak werdykt argumentowali eksperci w składzie Carlo di Carlo, Samira Makhmalbaf oraz Łukasz Borowski. Dzieło w reżyserii Marty Karwowskiej, autorki kilkunastu etiud fabularnych i dokumentalnych, stanowi niezwykłe połączenie wrażliwych ujęć cudów przyrody i świata dziecka, oczekującego od dorosłych jak najwięcej zainteresowania (tytułowej bohaterce towarzyszy zaprzyjaźniony sąsiad, zamiast ciągle zajętych rodziców).


Konkurs Etiuda jest pierwszym, który znalazł swoje rozstrzygnięcie podczas trwającego w Krakowie festiwalu filmowego. Poza statuetką Złotego Dinozaura, zdobywczyni pierwszego miejsca otrzymała 2,5 tys. euro. Na podium znaleźli się również Zadyszka (Le Souffle Court) w reżyserii Guillaume Legrand z California Institute of the Arts (uzasadnienie jury: za doskonałe opanowanie języka filmowego oraz za różnicowanie temperatury emocji towarzyszącej grze aktorskiej Manon Klein) oraz Stremt'89, stworzony przez Anda Puscas i Dragos Dulea z The Caragiale University of Theatrical Arts and Cinematography (uzasadnienie jury: Za nowatorstwo języka, którym reżyser opowiada o ważnym wydarzeniu historycznym). Wśród wyróżnionych, znaleźli się m.in. "Nazi Goreng" w reż. Nathan Nill (zdobywca również nagrody studenckiego jury), "Rozmowa" w reż. Piotra Sułkowskiego (doceniony przez dyrektora Etiuda&Anima, Bogusława Zmudzińskiego) czy "Parvaneh" w reż. Talkhon Hamzavi (nagrodzony przez członków Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.