Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

19. MFF Etiuda&Anima. "Sowa" najlepszą etiudą studencką

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kadr z etiudy fabularnej "Sowa"
Kadr z etiudy fabularnej "Sowa"
30-minutowa etiuda w reżyserii Marty Karwowskiej, reprezentująca Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną z Łodzi, zdobyła statuetkę Złoty Dinozaur oraz nagrodę 2,5 tys. euro podczas krakowskiego festiwalu filmowego Etiuda&Anima.

Historia 8-letniej dziewczynki imieniem Sowa, która za wszelką cenę stara się odkryć tajemnicę opuszczonej wyspy na jeziorze, urzekła jury konkursu etiuda na tegorocznym, 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima. Za precyzyjną konstrukcję dramaturgiczną, innowacyjną strukturę narracyjną i wrażliwość poetycką - tak werdykt argumentowali eksperci w składzie Carlo di Carlo, Samira Makhmalbaf oraz Łukasz Borowski. Dzieło w reżyserii Marty Karwowskiej, autorki kilkunastu etiud fabularnych i dokumentalnych, stanowi niezwykłe połączenie wrażliwych ujęć cudów przyrody i świata dziecka, oczekującego od dorosłych jak najwięcej zainteresowania (tytułowej bohaterce towarzyszy zaprzyjaźniony sąsiad, zamiast ciągle zajętych rodziców).

Konkurs Etiuda jest pierwszym, który znalazł swoje rozstrzygnięcie podczas trwającego w Krakowie festiwalu filmowego. Poza statuetką Złotego Dinozaura, zdobywczyni pierwszego miejsca otrzymała 2,5 tys. euro. Na podium znaleźli się również Zadyszka (Le Souffle Court) w reżyserii Guillaume Legrand z California Institute of the Arts (uzasadnienie jury: za doskonałe opanowanie języka filmowego oraz za różnicowanie temperatury emocji towarzyszącej grze aktorskiej Manon Klein) oraz Stremt'89, stworzony przez Anda Puscas i Dragos Dulea z The Caragiale University of Theatrical Arts and Cinematography (uzasadnienie jury: Za nowatorstwo języka, którym reżyser opowiada o ważnym wydarzeniu historycznym). Wśród wyróżnionych, znaleźli się m.in. "Nazi Goreng" w reż. Nathan Nill (zdobywca również nagrody studenckiego jury), "Rozmowa" w reż. Piotra Sułkowskiego (doceniony przez dyrektora Etiuda&Anima, Bogusława Zmudzińskiego) czy "Parvaneh" w reż. Talkhon Hamzavi (nagrodzony przez członków Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych).
Wraz z zakończeniem rywalizacji wśród etiud studenckich z całego świata, rozpoczął się konkurs na najlepszą animację festiwalu. A w nim aż 63 produkcji będzie walczyć o prestiżową nagrodę Złotego Jabberwocky'ego. Ogłoszenie werdyktu odbędzie się podczas uroczystej gali zamknięcia 19. edycji Etiuda&Anima, w najbliższy czwartek 29 listopada. Wszystkich gości imprezy, organizatorzy zapraszają również na inne wydarzenie około festiwalowe - projekcje premierowych i pełnometrażowych animacji z Korei Południowej, warsztaty z cyklu "Szkoły starych i nowych mediów prezentują" czy spotkania z twórcami filmowymi, to tylko niektóre w nich.

Pzreczytaj pełen werdykt jury w konkursie Etiuda, na oficjalnej stronie 19. MFF Etiuda&Anima

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto