Facebook Google+ Twitter

19 rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-04 09:20

Profesor Andrzej Paczkowski powiedział, że datę pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku - można uznać za przełomową dla Polski. Historyk z Polskiej Akademii Nauk, który był gościem Sygnałów Dnia, zastrzegł, że upadek komunizmu w Polsce przebiegał stopniowo.


Zdaniem profesora trudności z którymi borykała się Polska po przemianach 89 roku były nie do uniknięcia i wynikały nie ze sposobu przeprowadzania zmian systemowych, lecz z wieloletniego kryzysu gospodarczego. Przypomniał że inflacja w Polsce w 1989 roku wynosiła 1000 procent. Polska nie miała zasobów aby zamortyzować zachodzące zmiany.

Andrzej Paczkowski zwrócił uwagę, że strajki do których dochodziło w latach 90 to nie tylko wynik rozczarowania zachodzącymi zmianami ale także dowód, że kraj wraca do normalności. Profesor wyjaśnił, że protesty przestały być walką o zmianę ustroju a zaczęły być, jak to ma miejsce w normalnych krajach, walką o doraźne korzyści ekonomiczne.

Gość Polskiego Radia przypomniał też, że "Okrągły stół' był porozumieniem które nie zadowoliło żadnej ze stron. Komuniści byli zdania że za dużo oddali "Solidarności", a związkowcy uważali, że przyznano im za mało.
Profesor Paczkowski powiedział że po osiągnięciu porozumienia przy "Okrągłym Stole" trudno było oczekiwać że jedna ze stron zostanie ukarana. Zdaniem historyka ten brak rozliczeń stał się jednak przyczyną wielu późniejszych zawirowań politycznych, takich jak odwołanie rządu Jana Olszewskiego.
Historyk podkreślił że sprawą zbrodni minionego systemu zajmowali się wówczas jedynie historycy. Społeczeństwo oczekiwało natomiast, że sprawą zajmie się również prokuratura i sądy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.