Facebook Google+ Twitter

19. rocznica polskiego internetu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-17 08:21

17 sierpnia 1991 r. to data symbolicznych narodzin polskiego internetu. Tego dnia po raz pierwszy nawiązana została łączność w protokole IP (Internet Protocol) między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Kopenhadze. Na uwagę zasługuje fakt, że internet pojawił się w Polsce stosunkowo szybko – wkrótce po jego „cywilnej” premierze.

Internet. www.wikipedia.org / Fot. wikipedia.orgPierwotnie Internet był zaprojektowany do zastosowań militarnych - jako sieć pozbawiona centrum zarządzania, odporna na uszkodzenia i niemożliwa do zniszczenia w całości. Powstawał we współpracy amerykańskiej wojskowej Agencji do Spraw Projektów Zaawansowanych (ARPA) z uczelniami takimi jak Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA), Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC), Stanford i MIT. Gdy kończyła się „zimna wojna”, Internet rozpoczął karierę naukową, przechodząc w 1986 r. pod opiekę Narodowego Funduszu Nauki USA (National Science Foundation). Jednakże zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez NSF uniemożliwiał jego intensywny rozwój. Dopiero cofnięcie tego zakazu w 1991 r. udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników.

Rok 1990 i początek 1991 r. zajęły działania prowadzące do uruchomienia sieci Internet w Polsce. W tym czasie działała już w kraju sieć komputerowa Bitnet/EARN - sieć oparta o mechanizmy poczty komputerowej, służąca również do przeszukiwania baz danych i tworzenia list dyskusyjnych. Łączyła ośrodki polskie akademickie, dając im wyjście „na świat” w Kopenhadze. Wiosną 1991 r. Polska uzyskała pierwszą klasę adresową IP (148.81.0.0).

Ukonstytuował się NASK - Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim. Jego zadaniem było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego oraz połączenia Polski ze światem. Pierwsza międzynarodowa wymiana postów w protokole IP nastąpiła 17 sierpnia, a w październiku krajowe sieci komputerowe dysponowały już ustabilizowaną łącznością z europejską częścią internetu (nie działał jeszcze routing do USA). Pełne dołączenie polskich sieci do światowego Internetu nastąpiło ok. 20 grudnia 1991 r., kiedy odblokowany został dostęp po stronie USA. Dało to Polsce łączność internetową z całym światem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zacząłem gdzieś w połowie lat 90. Gdy pod koniec lat 80, idąc ul Hożą, w Instytucie Fizyki, w piwnicy, późno w nocy paliło się światło i facet siedział nad klawiaturą i ekranem, zastanawiałem się czemu w nocy i na ile to jest ciekawe. Dziś wiem bo sam zbyt długo patrzę w ten ekran.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech żyje Polska i niech żyje internet! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2010 08:54

Miało być oczywiście 17 sierpnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2010 08:33

Ja natomiast również dzisiaj obchodzę 13 rocznicę pierwszego połączenia przez internet - 13.sierpnia 1997 roku.
Ciekawe informacje. Jak ten czas leci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.