Facebook Google+ Twitter

1 listopada na Powązkach stanie pomnik upamiętniający katastrofę smoleńską

W dniu Wszystkich Świętych na warszawskich Powązkach stanie pomnik upamiętniający smoleńską katastrofę.

pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej / Fot. RatuszProjekt, który wygrał konkurs należy do Marka Moderau, wybitnego polskiego rzeźbiarza, pracującego zarówno w Polsce jak i w Europie.

Autor przez długie lata współpracował z Radą Ochrony Pamięci (której sekretarzem generalnym był zmarły w katastrofie Andrzej Przewoźnik), na zlecenie której realizował szereg projektów związanych ze Zbrodnią Katyńską.

Jak ma wyglądać pomnik?

Pomnik stanie u wylotu Alei Profesorskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Monument będzie miał formę dużego prostopadłościanu wykonanego z białego granitu, przebitego w pół tworząc dwie części. Na pierwszym skrzydle znajdować się będzie lista zmarłych osób, a na drugim temat pomnika. Jedna z części będzie zawieszona nad kryptą z prochami, jakie udało się zebrać po katastrofie smoleńskiej. Obok centralnej części pomnika zostanie umieszczone 28 nagrobków indywidualnych, mających na celu upamiętnienie niektórych ofiar tragedii. pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej / Fot. Ratusz- Jestem minimalistą, wierzę, że odpowiednio dobrane elementy mogą być dynamiczne. Wyraźne jest odwołanie do dłoni - mówi Moderau.

Prace przygotowawcze

- Projekt jest w tracie realizacji. Została już zamówiona czarna kostka bazaltowa na nawierzchnię oraz biały granit do obłożenia centralnego. Jesteśmy również po konsultacjach z rodzinami w sprawie nagrobków indywidualnych - mówi Moderau.

pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej / Fot. RatuszDzisiaj odbyła się konferencja na Powązkach, oglądano ostateczną wersję oraz detale wchodzących w skład projektu.

Więcej informacji: Zobacz projekt pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

I nie ma, p. Agnieszko problemu. Ale to nie pierwsza wpadka, stąd taki ostry krytycyzm. Życzę sukcesów:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba poprawione. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Agnieszko proszę spokojnie przeanalizować jeszcze raz tekst i poprawić błędy. Początki są zawsze trudne:))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

PEAN proszę surowych jurorow Taniec Z Gramatyka o wybaczenie i nie poddawanie chłoście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Agnieszko gdyby napisała Pani pen zgodny z ' realpolityk'' to p.I.M śpiewałby by hymny . Pozdrawiam zero problemu tak trzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero się uczę. Czasem popełniam drobne błędy językowe, które wynikają prawdopodobnie z mojego roztargnienia i pośpiechu. Widocznie osoba, która zatwierdzała tekst, również ich nie zauważyła. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Irku zauważyłam:). Ja trochę się odzywałam ... i zostałam obrzucona kalumniami:(. Pozwoliłam sobie myśleć inaczej niż inni komentujący, a to przecież niewybaczalny grzech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak pewnie zwróciłaś uwagę, wykazywałem i wykazuję dużą wstrzemięźliwość na ten temat. Nadmiar piszących na ten temat, mnie ubezwłasnowolnił:) Nie mogę jednak przejść obok tematów, które redakcyjnie są jednym wielkim nieszczęściem. A tej Pani zdarza się w ostatnich dwóch dniach już następny taki tekst. Temat bardzo ciekawy, istotny - redakcyjnie beznadzieja:(.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja nie wierzę że p.Malgorzata umie czytac. umie czytać!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Irku, mam bogatą wyobraźnię, tak więc różne rzeczy tu mogę zobaczyć, które przesłonią mi okupację tego "nieszczęsnego" krzyża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.