Facebook Google+ Twitter

1 listopada – "Święto Wszystkich Świętych"

To już w przyszłą niedziele Święto Wszystkich Świętych, czas zadumy i refleksji. Czas, gdy odwiedzamy naszych zmarłych bliskich na cmentarzach, zapalamy znicze i stawiamy kwiaty.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - jak czasem się myśli - "Świętem Zmarłych".
Jest to święto chrześcijańskie obchodzone 1 listopada, gdy czci się wszystkich znanych i nieznanych świętych, którzy przebywają już w chwale zbawionych. Pierwszy listopada to dzień wolny od pracy. Dlatego wielu z nas odwiedza zmarłych na cmentarzach by oddać im hołd, pomodlić się i zapalić znicze.

Jest to też święto obchodzone przez część innych systemów wyznaniowych, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Następnego dnia - 2 listopada, przypada dzień zaduszny. To dzień wspominania wszystkich wiernych zmarłych.

Te dwa dni w roku mają dla każdego z nas szczególne znaczenie. To nie tylko modlitwa za zmarłych i odwiedzenie bliskich na cmentarzach. To również czas zadumy, refleksji. Czas, w którym myślimy o przemijaniu, o własnym życiu. Wspominamy zmarłych, to jacy byli za życia. Pamiętamy jeszcze to, gdy byli razem z nami tu na ziemi.

Te wspomnienia zmuszają nas do myślenia o tym co było, co nas czeka. Zaczynamy zastanawiać się czym naprawdę jest życie. Jakimi ludźmi jesteśmy my, czy żyjemy po chrześcijańsku. Zaczynamy zastanawiać się nad sensem istnienia. Myślimy o śmierci, czym ona tak naprawdę jest. O tym co po niej następuję, czy jest ta druga strona. Nasza wiara nas uczy wierzyć w Boga, że przyjdzie ten sądny dzień, kiedy otworzą się bramy nieba i wejdziemy do raju. Ale my żyjący, tak naprawdę boimy się śmierci. Dochodzimy w końcu do pytania czy to jest normalne, że zadajemy sobie te wszystkie pytania i o tym myślimy. Czy to jest zgodne z nasza wiarą??

Być może nie powinniśmy nad tym rozmyślać, bo nasza wiara powinna być silna i bez jakiegokolwiek wahania. Powinniśmy wierzyć w to co mówi Biblia. Ale czy wierzymy? Koło się zamyka, a my dalej poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

W moim przypadku na pewno tak będzie wyglądał Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. A jakie jest wasze zdanie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Druk Wspomnień
  • Druk Wspomnień
  • 30.10.2011 15:10

Wszystkich, którzy chcą utrwalić pamięć o swoich bliskich zapraszamy do publikacji prywatnych wspomnień.
W ramach projektu "Druk Wspomnień" pomagamy zachować przeszłość poprzez druk niskonakładowych prywatnych książek. Więcej szczegółów na: www.drukwspomnien.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.