Facebook Google+ Twitter

1 listopada - Wszystkich Świętych, czy może już Halloween?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-01 20:21

Tradycyjnie 1 listopada obchodzone jest w Polsce święto Wszystkich Świętych. Jednak nawet tutaj widać już wpływy innych kultur, w tym przypadku amerykańskiej. Coraz częściej bowiem pojawia się słowo Halloween.

Święto Zmarłych w Bełku. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ku_pami%C4%99ci_-_Be%C5%82k_1.jpgWszystkich Świętych jest uroczystością obchodzoną w Polsce 1 listopada ku czci zmarłych. Uznają ją również inne kościoły min. anglikański oraz cześć luterańskich. Wiąże się z czcią oddawaną męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji tych, którzy odeszli. Święto to ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo niewyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

W PRL-u również je obchodzono, ale chciano nadać mu charakter świecki i nazywano dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa, która utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej, to "Wszyscy Święci". Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (w Polsce zwany Zaduszkami). Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata.

Halloween jest zwyczajem odnoszącym się do święta zmarłych, obchodzonym w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween można dostrzec w kulturze popularnej, szczególnie amerykańskiej. Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, dzień ten nie jest świętem urzędowym, a mimo to cieszy się, po święcie Bożego Narodzenia, największą popularnością.

Początki Halloween należy wiązać z celtyckim obrządkiem Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain granica pomiędzy światem zmarłych a ludzi żyjących była najcieńsza. Duchy, zarówno dobre jak i złe mogły przedostać się wtedy do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe natomiast odstraszano. Uważa się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.