Facebook Google+ Twitter

1 maja: pochody, przemarsze, manifestacje. Wiele ulic zamkniętych

Tegoroczne Święto 1 Maja w kraju i w stolicy będzie obchodzone - według zapowiedzi organizatorów - znacznie uroczyściej niż dotąd. Warszawa ma mieć kilka manifestacji, przemarszów i pochodów. Niektóre ulice będą zamknięte.

 / Fot. Wikipedia, Autor:ArdfernWarszawiacy przyzwyczajeni, na co dzień do różnych utrudnień w poruszaniu się ulicami miasta, nie powinni być zaskoczeni podobnymi trudnościami także w majowy weekend. W pierwszych dniach maja, ruch w centrum Warszawy – według mediów - może być utrudniony przede wszystkim w związku z obchodami tradycyjnego Święta Pracy i Konstytucji 3 Maja. Te dwa święta podkreślone będą m.in. pochodami i XXIII Biegiem Konstytucji 3 Maja. Pochodów ma być kilka; oficjalnie wiadomo: o manifestacji SLD i związkowców, anarchistów i nacjonalistów.

Obchody 1 Maja w Warszawie

W porze południowej rozpocznie się pochód 1-majowy, organizowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków. Uczestnicy pochodu przejdą sprzed siedziby OPZZ, w pobliżu pomnika Kopernika, przez Nowy Świat i plac Trzech Krzyży - przed byłą siedzibę SLD na ul. Rozbrat. Organizatorzy manifestacji zakładają udział około 15 tysięcy osób - podaje RMF24.

Będzie też marsz 1-majowy Anarchistów, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec kapitalizmu i wyzysku. Anarchiści przejdą w pochodzie, od ronda de Gaulle'a przed Kancelarię Premiera. Demonstrację odbędą w godzinach 9.30-12.30.

Nacjonaliści postanowili zorganizować 1-majowy przemarsz ulicami miasta, od godz. 14 pod hasłem: "Praca w Polsce dla Polaków". Wyruszą od pomnika Dmowskiego, przejdą przy Placu na Rozdrożu, przez Al. Ujazdowskie i Jerozolimskie, na pl. Konstytucji.

Wszystkie manifestacje 1-majowe, według zapewnień organizatorów, mają być spokojne, radosne, wiosenne. Władze w ratuszu zadbały o zapewnienie ciągłości ruchu na ulicach w okresie pochodów i manifestacji. Przedstawicielka stołecznego ratusza, Magdalena Łań zapowiedziała, że policjanci - w zależności od sytuacji i potrzeb w regulacji ruchu - będą kierowali pojazdy poprzecznymi ulicami.

Utrudnienia na ulicach stolicy 2 i 3 maja

Również 2 maja stolica będzie miała pochód. To w ramach akcji "Orzeł może", która odbędzie się pod patronatem prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Pochód wyruszy o godz. 11.45 z Ronda de Gaulle'a. Jego uczestnicy przejdą Nowym Światem na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki. Nieco wcześniej, bo o godzinie 11.25, rozpocznie się przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej, z Placu Zamkowego przed Pałac Prezydencki.

Natomiast w piątek, 3 maja, odbędzie się uliczny XXIII Bieg Konstytucji. W związku z XXIII Biegiem Konstytucji 3 Maja, nastąpią utrudnienia w ruchu, w godz. 10.30-16. Mogą one mieć miejsce na jedenastu ulicach: Rozbrat, Górnośląska, Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecka, Wiejska, Matejki, Aleje Ujazdowskie, Agrykola, Szwoleżerów, Czerniakowska, Łazienkowska.

Także podczas oficjalnych uroczystości, z okazji Narodowego Święta 3 Maja, jak informują władze miasta, w godzinach: 12 - 13.15 należy się liczyć z pewnymi utrudnieniami na dwunastu ulicach: plac Teatralny, Senatorska, Podwale, Piekarska, Zapiecek, Świętojańska, Dziekania, Kanonia, plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Królewska, plac Piłsudskiego (w granicach pasa drogowego).

Utrudnienia w ruchu ulicznym w Warszawie, ale to już raczej w przyjemnym dla ucha brzmieniu, mogą wystąpić również 3 maja, w związku z koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w godzinach od 14.30 do 19.30 na ulicach: Tokarzewskiego - Karaszewicza.

Większość z nas chce świętować 1 Maja

Wypada podkreślić, że większość Polaków chce obchodzić uroczyście dzień pierwszego maja. Z najnowszych badań sondażowych wynika, iż 63 proc. badanych uważa, że obecnie powinno się obchodzić ten dzień uroczyście. Przeciwne zdanie ma co trzeci badany (28 proc.), a co dziesiąty (9 proc.) nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu Instytutu Badań Opinii RMF.

Większość Polaków (60 proc.) nie wie, kiedy przypada Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. To święto, wprowadzone przez Sejm niedawno, bo w 2004 roku, jest mało jeszcze popularne i dlatego być może nie wiemy, że obchodzimy je w dniu 2 maja. Spora grupa badanych (32 proc.) uważa, że Dzień Flagi przypada 3 maja lub 1 maja (16 proc.).

Instytut Badań Opinii RMF, przeprowadził sondaż metodą telefoniczną, w dniach 10-15 kwietnia, na ogólnopolskiej próbie 405 osób, w wieku od 18 do 50 lat.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.