Facebook Google+ Twitter

1 maja – Święto Pracy

1 maja to dla ludzi pamiętających PRL wielkie święto. Tego dnia w sklepach można było dostać wiele niedostępnych na co dzień produktów. Dla młodszego pokolenia – to tylko dzień wolny od obowiązków oraz czas wypoczynku podczas długiego weekendu majowego.

Flaga państwowa jest wywieszana w każde ważne święto narodowe. / Fot. Wikimedia Commons//GNU//AotearoaPoczątki tego święta sięgają lat 80. XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych, kraju szybko rozwijającej się gospodarki, rosła liczba robotników zatrudnionych z różnych krajów europejskich m.in. z Polski. Przybywający w nadziei lepszego zarobku emigranci byli najgorzej traktowaną grupą pracowników tamtego czasu. Pracowali 10 godzin dziennie, przez 6 dni w tygodniu. Niezadowoleni robotnicy zaczęli organizować protesty, często pod hasłami rozwijających się idei socjalistycznych. Podczas pierwszego protestu odbywającego się w St. Louis policja zareagowała użyciem broni, zabijając 9 protestujących.

1 maja 1886 roku w całym kraju zorganizowano kilkadziesiąt innych protestów pod hasłem „Żądamy ośmiogodzinnego dnia pracy”, w których uczestniczyło ponad 610 tys. ludzi. Bilans starć ze służbami porządkowymi po raz kolejny był tragiczny - kilkadziesiąt osób zabitych. W odpowiedzi na kolejne zamieszki 4 maja 1886 roku zorganizowano wiec na placu Haymarket. Gdy wydawało się, że tym razem obędzie się bez rękoczynów, jeden z robotników rzucił w policjantów bombę, na którą ci odpowiedzieli ogniem. Liczby poszkodowanych nie potrafiono ocenić. Na pewno zginęło 12 osób, wśród nich policjanci i protestujący. Na wydarzenia zza Oceanu odpowiedział kongres II Międzynarodówki Socjalistycznej, ogłaszając międzynarodowy dzień walki o ośmiogodzinny dzień pracy. Chociaż nie określono daty obchodzenia święta, wszyscy zgodnie uważali 1 maja za najbardziej odpowiedni dzień.

Święto Pracy w czasach PRL-u

Pochód pierwszomajowy. / Fot. Słowo Polskie Gazeta Wrocławska JANUSZ WÓJTOWICZŚwięto upamiętniające zabitych w USA robotników stało się w czasach PRL-u propagandowe. Już kilka dni przed obchodami na każdym domu widniała biało-czerwona flaga, natomiast w budynkach państwowych także dwie flagi czerwone. Za szybami sklepów wieszano portret towarzysza Bieruta, a na słupach montowano megafony, z których rozbrzmiewały pieśni rewolucyjne. 1 maja odbywały się pochody, na czele których szła orkiestra, a za nią dzieci i młodzież trzymające flagi w barwach narodowych. Na zakończenie organizowano pokazy maszyn rolniczych, motocyklistów, strażackich wozów bojowych, karetek pogotowia itp. Dziś przywrócono świętu charakter obchodów poświęconych ludziom pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ja nie wywieszam na 1. maja. Robię to drugiego =)
A za wywieszanie całorocznej flagi, robi mi nasz reprezentacyjny szalik rozwieszony na ścianie =)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się to święto podoba. Święto pracy. Świętujemy pracę jako wartość. Świętujemy trud. Fajne. Czemu dzisiaj mielibyśmy nie wywieszać flagi polskiej? :) Poza tym wywieszajmy ją cały roczek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Już kilka dni przed obchodami na każdym domu widniała biało-czerwona flaga, natomiast w budynkach państwowych także dwie flagi czerwone".
Dziś, mimo że bez czerwonych, biało-czerwone 1 maja też nie są dobrze widziane.
Ciekawe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.