Facebook Google+ Twitter

1 października wchodzą w życie przepisy znoszące opłaty za drugi kierunek studiów. Zobaczcie, jakie jeszcze zmiany czekają studentów

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na wielu kierunkach. Zmienią się także zapisy dotyczące umowy student-uczelnia - szkole wyższej nie będzie można pobierać od studentów opłat, których w dokumencie takim nie wyszczególniono.

 / Fot. Universität Salzburg/ Creative Commons 2.0/flickr1 października wchodzą w życie najważniejsze przepisy noweli ustawy o uczelniach wyższych. Nowe przepisy mają przede wszystkim ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym, zmobilizować uczelnie do prowadzenia studiów o coraz lepszej jakości, a także pomóc uczelniom w radzeniu sobie z niżem demograficznym - donosi Polska Agencja Prasowa.

Na początku czerwca sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie w 2011 roku złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz: TK: przepisy dotyczące odpłatności za grugi kierunek studiów nie są zgodne z Konstytucją.

Od nowego roku akademickiego zwolnieni z opłat zostaną już studenci, którzy podjęli drugi kierunek studiów w roku akademickim 2013/2014. Kolejną korzystną zmianą dla studentów są zapisy dotyczące umowy, którą student podpisuje z uczelnią. Zgodnie z nowymi przepisami, uczelnia nie będzie mogła pobierać od studenta opłat, jeśli nie wyszczególniono ich w dokumencie. Również stypendia przyznawane studentom przez organizacje pozarządowe nie będą więcej wliczane do dochodu podczas ubiegania się o stypendium socjalne w uczelni.

Pozostałe zmiany:

1.Przepisy dotyczące komercjalizacji wyników badań naukowych - Badacz, który chciałby skomercjalizować swoje rozwiązanie, będzie mógł wraz z uczelnią go zatrudniającą wypracować wspólną ścieżkę komercjalizacji. Jeśli do porozumienia nie dojdzie - pierwszeństwo w wykorzystaniu pomysłu ma uczelnia.

2.Monitoring karier absolwentów - dzięki danym z ZUS uczelnie pozyskiwać będą informację o karierach swoich absolwentów. Badaniem zostaną objęte osoby, który ukończyły studia w 2014 roku.

3.Obowiązek różnicowania studiów - uczelnie zobowiązane zostały do różnicowania studiów na profilach ogólnoakademickich od studiów na profilu praktycznym (obowiązek trzymiesięcznych praktyk). Na zmiany uczelnie mają czas do 2016 roku (studia licencjackie i inżynierskie) i do 2017 roku (studia magisterskie).

4.Potwierdzenie efektów kształcenia - student będzie mógł zostać zwolniony z połowy zajęć, jeśli wykaże, że posiada wymaganą przez uczelnię wiedzę i umiejętności. Na wprowadzenie regulaminów uczelnie mają czas do końca czerwca 2015 roku.

Do nowelizacji przepisów przychylnie odnosi się środowisko naukowe, które uważa, że nowe przepisy przyczynią się do lepszego funkcjonowania uczelni wyższych.

Zobacz także: ZAiKS chce objąć opłatą reprograficzną smarfony i tablety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.