Facebook Google+ Twitter

1 procent dla Fundacji Robinson Crusoe i młodych Robinsonów

Każdy ma szansę udzielić wsparcia usamodzielniającej się młodzieży z domów dziecka i rodzin zastępczych, którzy chcą stać się pełnoprawnymi uczestnikami naszej społeczności!

Fundacja Robinson Crusoe od 2002 r. zajmuje się usamodzielnianiem i wszechstronnym wspieraniem młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, z instytucji opieki zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka).

 / Fot. FRCPrzez minione lata Fundacja wypracowała szereg skutecznych i innowacyjnych programów usamodzielnienia, m.in. Wehikuł Usamodzielnienia, polegający na długoterminowej regularnej pracy ze stałymi grupami młodych ludzi w różnych miastach Polski. Dzięki uczestnictwu w wehikule – młodzież, zmagająca się na co dzień z uczuciem lęku, porzucenia i bezradności, podejmuje walkę o odmianę swojego losu, kształcenia się, zdobywania pracy, przełamywania barier, wreszcie o znalezienie swojego miejsca w świecie i społeczeństwie.
Wehikuł Usamodzielnienia to również zupełnie nowe podejście do pracy z młodzieżą. Oparty jest on bowiem o ideę kontaktu Robinsona z Fundacją: „Pomożemy Tobie, jeśli Ty pomożesz innym”. W praktyce wygląda to tak, że Robinson czy Robinsonka może aplikować o dofinansowanie kursu lub przedmiotu, który przyczyni się do jego lub jej rozwoju zawodowego, ale w zamian musi pomóc wybranej osobie lub instytucji w swoim środowisku lokalnym. Dając innym coś z siebie, młodzi ludzie zyskują poczucie własnej wartości i doświadczają własnego wpływu na otaczającą rzeczywistość. W ten sposób przeciwdziałają wyuczonej bezradności oraz kształtują postawę aktywności. Poczucie własnej mocy sprawczej jest dla nich kluczowym przeżyciem i istotnym wzmocnieniem w dalszej drodze w dorosłość.

Z Fundacją związani są doświadczeni, uznani polscy pedagogowie, psychologowie i twórcy programów edukacyjnych i terapeutycznych. W radzie programowej Fundacji zasiadają się m.in. Jerzy Wiśniewski – pedagog i ekspert ds. edukacji, były dyrektor Departamentu Strategii Edukacyjnej i Funduszy Strukturalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojciech Eichelberger, psycholog, terapeuta, twórca programów edukacyjnych i profilaktycznych, Piotr Olaf Żylicz, doktor psychologii, coach i doradca do spraw zasobów ludzkich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.