Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12283 miejsce

1 procent dla Mariki

Jestem Marika i mam 6 lat. Mam młodszego brata, lecz nie mogę go zobaczyć, podobnie jak i moich bliskich. Od urodzenia jestem niewidoma, diagnoza-zanik nerwów wzrokowych

Jako dziecko niewidome poznaję świat za pomocą dotyku. Ręce są moimi oczami. Rodzice, młodszy brat oraz dziadkowie, są moimi najbliższymi przewodnikami. Pomimo swoich 6-ciu lat nie potrafię samodzielnie chodzić, gdyż mam obniżone napięcie mięśniowe, lecz gdy się czegoś lub kogoś trzymam to stawiam nieporadne kroki.

 / Fot. Grzegorz ScherffJestem cały czas rehabilitowana. Od września uczęszczam do przedszkola w Starogardzie Gdańskim, gdzie także jest rehabilitacja. Jestem pod stałą opieką neurologa i okulisty. Pomimo swojej niepełnosprawności jestem bardzo pogodnym dzieckiem. Aby być najbardziej sprawną i samodzielną potrzebuję wielu godzin rehabilitacji. Moi rodzice nie są w stanie mi tego zapewnić, gdyż koszty rehabilitacji, są ogromne.

Uczestniczę w tzw „terapii widzenia”, która polega na przesuwaniu przed moimi oczami w ciemnym pomieszczeniu różnego rodzaju kontrastowych i bardzo mocnych świateł. Niestety nie wodzę oczami za światłem, lecz wiem, że tam coś jest, bo mrużę oczy i odwracam głowę.
Być może tym sposobem da się trochę pobudzić nerwy wzrokowe do pracy. Z każdym dniem robię coraz większe postępy, zaczynam stawiać pierwsze nieporadne kroki z pomocą mamy i rehabilitantów. Jako osoba niewidoma poznaję świat za pomocą dotyku. Bardzo lubię muzykoterapię, zarówno śpiewać jak i grać na różnych instrumentach.

 / Fot. Grzegorz ScherffDzięki Państwa wpłatom z 1 procenta byłam na turnusie rehabilitacyjnym w Ustroniu Morskim. Mam też dodatkowe zajęcia z neurologopedą oraz rehabilitantem ruchowym. Bardzo dziękuję za okazaną pomoc. Proszę o dalsze wsparcie finansowe, gdyż koszty rehabilitacyjne są ogromne.

Marika z rodziną

W zeznaniu podatkowym proszę wpisać:
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski
ul. Jesionowa 10 80-261 Gdańsk

KRS 0000099691 z dopiskiem „1% dla Mariki Scherff"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.