Facebook Google+ Twitter

1 procent najbogatszych ludzi, posiada połowę świata?

Według badań humanitarnej organizacji Oxfam, przy utrzymaniu obecnych trendów do 2016 r, 1 procent najbogatszych ludzi świata, będzie posiadać więcej niż reszta ludzkości.

Bogactwo kojarzy się nam z wytwornymi strojami / Fot. Grzegorz SadowskiWyniki badania pokazują, że w 2016 r 1 procent społeczeństwa, czyli najbogatsi ludzie świata, będą posiadać ponad 50 procent globalnego mienia (bogactwa). Według wyliczeń organizacji Oxfam, w zeszłym roku średni majątek przedstawiciela najbogatszej elity finansowej, wynosił 2,7 miliarda dolarów.

Organizacja humanitarna Oxfam postuluje, że jednym z pierwszych kroków walki z tą dysproporcją, powinno być zwalczanie zjawiska unikania płacenia podatków przez koncerny i inne potężne firmy. Jednak bogaci nie palą się (nie są skłonni do podzielenia się swoim majątkiem) do płacenia podatków, raczej wykorzystują swoje możliwości w sferach politycznych, aby ograniczać płacenie podatków.

Co prawda, władze stanu Waszyngton planują wprowadzenie nowego podatku, obejmującego jedynie osoby, których roczny dochód przekracza 200 tys. dolarów. Niedawno z apelem o dodatkowy pięcioprocentowy podatek dla bogaczy wystąpiła niemiecka organizacja Vermögende für eine Vermögensabgabe (zwolennicy podatku od nieruchomości). Obciążenie dotyczyłoby osób posiadających ponad pół miliona euro (podatek dałby budżetowi 100 mld euro). Niemieccy bogacze to nie jedyni, którzy mogli wesprzeć nadwątloną kryzysem państwową kasę. Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpili francuscy milionerzy.

Polscy milionerzy rejestrują firmy poza granicami kraju, aby płacić jak najmniejsze podatki. Wśród polskich milionerów to reguła. Większość inwestycji kontrolują za pośrednictwem firm zarejestrowanych za granicą. Dzięki temu płacą mniejsze podatki i więcej pieniędzy zostaje w ich kieszeniach. Czy należy ich za to potępiać?. Podstawowym wyznacznikiem patriotyzmu, powinno być to, czy płacisz podatki w swojej ojczyźnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ale z Pana optymista!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbogatszych ludzi jest tylko 1 procent, więc mam nadzieje, że mieszczą się w tych 5-ciu, czy 3 procentach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, jak wynika z badań CBOS z 2008 roku tylko 3% ankietowanych uważa, że:”patriotyzm to troska o kraj, poczucie odpowiedzialności za to, co się w kraju dzieje, i myślenie o ojczyźnie w kategoriach zobowiązania.” 5% respondentów: „ akcentowało potrzebę poświęcania się dla państwa, podporządkowania prywatnych interesów dobru kraju.”
To komentarz do Pana stwierdzenia:"Podstawowym wyznacznikiem patriotyzmu, powinno być to, czy płacisz podatki w swojej ojczyźnie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.