Facebook Google+ Twitter

1 procent podatku dla fiskusa. Organizacje znikają z listy uprawnionych

Jak donosi internetowy serwis fundacji SOS dla Zwierząt, z listy organizacji pożytku publicznego, uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku, zniknęło około 2,5 tysiąca podmiotów. Skutek pierwszy - braknie im funduszy na działalność. A skutek drugi?

Jacek Vincent Rostowski / Fot. Marcin Obara/polskapresseNowa lista organizacji, którym możemy przekazać 1 proc. podatku nie jest szerzej znana. Drugi skutek jest więc taki, że podatnik może przy rozliczeniu rocznym dać ów procent temu, komu dał w tym roku. Oczywiście, nie mając pojęcia, że jego pieniądze do organizacji tej (fundacji, stowarzyszenia, czy innego NGO) nie trafią. A gdzie trafią?

Do Skarbu Państwa - piszą działacze fundacji SOS dla Zwierząt. Dla nich samych nowa lista uprawnionych do otrzymania 1 procenta podatku była zaskoczeniem. Zapoznali się z nią dopiero 15 grudnia. I twierdzą, że to skandal i nowy sposób rządu na łatanie budżetowej dziury.

Większość organizacji została wykreślona z listy powodu niezłożenia w terminie sprawozdania finansowego i merytorycznego - wyjaśniają jednak specjaliści w serwisie ngo.pl:

- Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy, organizacje pożytku publicznego muszą w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego przekazać sprawozdanie merytoryczne i finansowe (w wersji papierowej) do ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego. Jeśli tego nie uczynią, nie zostaną uwzględnione w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku (art. 27 a).

Ustawa wprowadzająca te restrykcje weszła w życie we wrześniu, mówiło się o niej już w marcu. Brak rozliczenia spowodował, że o 1 % podatku nie będą w roku 2011 mogły się ubiegać tak znane podmioty jak TOZ, VIVA, A kogo? Iskierka, czy Dr Clown.

Lista organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku



Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

KASIA
 • KASIA
 • 19.04.2011 09:16

Od wielu lat polscy szybownicy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. W międzynarodowym rankingu pilotów szybowcowych czołowe miejsca zajmują nasi rodacy - Sebastian Kawa i Janusz Centka. Nasi juniorzy podążają śladami starszych kolegów i wielu z nich już dziś udaje się z powodzeniem konkurować z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami.
Polskie Stowarzyszenie Szybowcowe organizuje akcję zbiórki 1 procenta podatku na Szybowcową Kadrę Juniorów!
Polskie Stowarzyszenie Szybowcowe to przedsięwzięcie mające na celu skupienie osób uprawiających szybownictwo z terenu województwa łódzkiego, jak również innych województw.
Celem Stowarzyszenia jest umożliwienie latania szybowcowego osobom już latającym, ale także zachęcenie nowych osób do latania oraz propagowanie szybownictwa.

POLSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE
Numer KRS:
0000251919

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oświadczenie Fundacji "Akogo?"link

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.12.2010 18:57

Te pieniądze stanowią 1% podatku dochodowego obywateli, który zamiast trafić do urzędów skarbowych, kierowany jest bezpośrednio do organizacji PP. To jest nadal pieniądz publiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.12.2010 18:18

A niby dlaczego mają byc wpłacane na konta fundacji, które straciły status organizacji pożytku publicznego?
W takich sytuacjach US zwraca się do podatnika o wskazanie fundacji, która figuruje na liście. A tak prawdę mówiąc to nie ma takiej potrzeby, bo wykaz tych fundacji jest cyklicznie aktualizowany, a na złożenie PIT mamy czas do 2 maja 2011 r. Problemu nie ma. Wywołały go same nierzetelne fundacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Korektorka
 • Korektorka
 • 23.12.2010 16:18

Panie Dwojacki, powiadasz Pan, że to grosz publiczny... To pragnę poinformować, że sama fundacja Akogo uzbierała za zeszły rok z 1% "zaledwie" 3 802 591,85 zł, a to tylko jedna z prawie 2500, które w nadchodzącym roku wpływów z 1% nie będą mieli... A pieniądze wpłacane na konta tych fundacji pójdą do Skarbu Państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna eM
 • Anna eM
 • 23.12.2010 16:05

Większość organizacji została wykreślona z listy powodu niezłożenia w terminie PAPIEROWEJ KOPII zatwierdzonego sprawozdania finansowego i merytorycznego do DPP.
Drobna różnica - prawda ?

A kto przejmie obowiązki tych organizacji ? Państwo ? Powinno (bo to w zasadzie jego obowiązki - wobec chrych, wobec zwierząt bezdomnych) - ale czy to zrobi ? Wątpię !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze się stało. Ci, którzy mają uaptrzoną organizację, mogą ją obdarować. A 1% podatku to grosz publiczny, który powinien być kierowany wyłącznie do organizacji spełniających zaostrzone kryteria.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wilkowski, żadne zatrudnienie księgowej na pełnym etacie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
3
 • 3
 • 22.12.2010 18:44

"Skutek pierwszy wynika tylko z zaniedbań samych zainteresowanych, więc nie ma nad czym się użalać."

Pełna zgoda.

http://3sektor.blox.pl/2010/12/2-5-tysiaca-nieobecnych-na-liscie-OPP-Kto-zawinil.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.12.2010 17:51

http://www.fundacjasosdlazwierzat.org/files/pismo%20do%20dyrektora%20depratamentu%20pozytku%20publicznego.pdf
Ta sprawa dotyczy tylko regionalnej fundacji z Dąbrowy Górniczej, powyższy link wskazuje na pismo tej organizacji do MPSiSS z 16.12.2010 r. - wszystko być może się wkrótce wyjaśni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.