Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15263 miejsce

1 procent zmieniający życie chorych na SM

- Każda złotówka jest dla nas ważna, oznacza możliwość opłacenia telefonu do chorego, wysłania mu książek lub broszur. Każda złotówka sprawia, że chory na SM przestaje czuć się tak bardzo samotny - mówi Iza Czarnecka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Chyba każdy z nas słyszał o możliwości przekazania 1 procentu ze swojego podatku na organizację pożytku publicznego (OPP). Nie zawsze jednak orientujemy się na jakie organizacje możemy przeznaczyć pieniądze, ani czym się one właściwie zajmują. Abyście mogli lepiej zorientować się w ich działalności, przedstawimy wam kilka dowolnie wybranych.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) skupia wokół siebie osoby chore na stwardnienie rozsiane (SM) oraz ich rodziny, przyjaciół i wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym tematem.
Iza Czarnecka / Fot. Archiwum Izy Czarneckiej
- PTSR powstał w 1990 roku, jako organizacja pomagająca osobom chorym na SM. Jest jedyną ogólnopolską organizacją udzielającą wsparcia osobom z tą chorobą. Często jest też jedynym źródłem pomocy, na które w ogóle mogą chorzy liczyć - mówi przewodnicząca PTSR-u Iza Czarnecka.

Głównym celem organizacji jest poprawa warunków życiowych i zdrowotnych (leczenie farmakologiczne, rehabilitacja) chorych na SM, którzy wciąż nie są objęci odpowiednią opieką ze strony państwa. Ważnym elementem jest także dbanie o to, aby chorzy nie zamykali się w czterech ścianach i uczestniczyli w życiu towarzyskim, kulturalnym, społecznym etc.

Ponieważ sytuacja chorych jest jedną z najgorszych na świecie (np. dostęp do leków spowalniających proces choroby ma tylko 2 proc. chorych) PTSR dba o to, aby nie zapominano o nich na arenie międzynarodowej, gdzie także domagają się swoich praw. Jest członkiem organizacji międzynarodowych zrzeszających chorych na SM: European Multiple Sclerosis Platform (EMSP) i Multiple Sclerosis International Federation (MSIF).

Z pomocy korzysta 10 tys. osób, które są skupione wokół oddziałów lokalnych Towarzystwa. Oddziały zajmują się m.in. organizacją grup rehabilitacyjnych, pomocą psychologiczną i prawną, wydają broszury i czasopisma oraz organizują spotkania z lekarzami i rehabilitantami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.