Facebook Google+ Twitter

1 stycznia zacznie się rewolucja w samozatrudnieniu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-12-29 08:37

Od stycznia zaczną obowiązywać przepisy, których celem jest walka z fikcyjnym samozatrudnieniem. Na nowych regulacjach najbardziej stracą... samozatrudnieni, których do założenia własnej działalności zmusił były pracodawca.

Osobie, która po utracie etatu nadal pracuje na rzecz byłego pracodawcy, ale już jako osobny podmiot gospodarczy, trudno będzie udowodnić, że prowadzi legalną działalność gospodarczą.


- Utrata statusu przedsiębiorcy wiąże się z utratą preferencji podatkowych - mówi Katarzyna Furmańczyk z Izby Skarbowej w Łodzi. - Przede wszystkim takie osoby stracą możliwość opodatkowania 19-procentowym podatkiem liniowym. Jeśli ich dochody są spore, zapłacą 30- lub 40-procentowy podatek. Poza tym nie będą mogły, jak dotychczas, odliczyć faktycznych kosztów uzyskania przychodu. Limit odliczenia wyniesie 20 proc. przychodu.

Osoby, których zajęcia po Nowym Roku nie będzie można zdefiniować jako prowadzenie działalności gospodarczej, zapłacą też wyższe składki w ZUS.
- Jeśli urząd skarbowy poinformuje nas, że dana osoba prowadzi działalność niezgodnie z nowym prawem, skontrolujemy, czy opłaca składki ubezpieczeniowe w prawidłowej wysokości - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Przedsiębiorcy mają prawo opłacać preferencyjne składki, obliczane - zasadniczo - od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie od 1478.80 zł). Osoba niebędąca przedsiębiorcą, musi płacić składki od swoich faktycznych zarobków.

- Zmiana będzie krzywdząca choćby dla agentów firm ubezpieczeniowych - przyznaje Katarzyna Furmańczyk. - Na podstawie nowych przepisów mogą mieć problem z udowodnieniem, że prowadzą działalność gospodarczą.

(pw) -

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Co do tytułu - czy u nas udała się jakaś rewolucja? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z Konstytucją wszyscy powinni być traktowani jednakowo, a tu co rusz to odstepstwa - wszyscy muszą się stawić przed komisją, ale nie Preyzdent, sędziowie mają zagwarantowane przywileje nieznane innym, immunitety nawet na chlanie dla posłów, jedni płacą Krusy a inni więcej. Jedni wypełniają pity, inni nie, taksówkarze mają kasy fisk. a lekarze nie. Do d. z Konstytucją, do d. z głoszoną deklaratywnie równością. Nie było, nie ma i nie będzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.