Facebook Google+ Twitter

1 września 1939 roku, na Bałtyku

Adolf Hitler, noszący się od dłuższego czasu z zamiarem agresji na Polskę, 11 kwietnia 1939 roku podpisał dyrektywę "O jednolitym przygotowaniu Wermachtu do prowadzenia wojny w okresie 1939/1940".

Pomnik Obrońców Helu / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Pomnik_Obroncom_Helu.jpg/448px-Pomnik_Obroncom_Helu.jpg"Fall Weiss" - "Wariant Biały". Dyrektywa ta została przygotowana pod przewodnictwem szefa Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych generała Wilhelma Keitla 3 kwietnia 1939 roku. Zakładała użycie w wojnie przeciwko Polsce większości sił zbrojnych, pozostawiając na zachodnich granicach osłonowe grupy wojsk, mogące prowadzić działania obronne na wypadek przystąpienia do wojny Francji i Wielkiej Brytanii. Nadrzędne zadania w wojnie z Polską zostały powierzone wojskom lądowym, które miały być wspierane przez lotnictwo, a od morza - siły Kriegsmarine.

Jednym z załączników do dyrektywy był plan pod kryptonimem "Fall Weiss", zakładający dla sił morskich:
1. Zniszczenie względnie wyeliminowanie polskich morskich sił zbrojnych.
2. Zablokowanie szlaków morskich prowadzących do polskich baz, szczególnie do Gdyni.
3. Przerwanie polskiego handlu morskiego.
4. Zapewnienie bezpieczeństwa żegludze na szlaku morskim pomiędzy Rzeszą i Prusami Wschodnimi.
5. Zapewnienie bezpieczeństwa żegludze niemieckiej ze Szwecją i państwami nadbałtyckimi.
6. Rozpoznanie i ubezpieczenie - o ile możliwe w sposób skryty, nie zwracający uwagi - na wypadek interwencji sowieckich sił morskich od strony Zatoki Fińskiej.

Siły niemieckie

Dowództwo w prowadzeniu wojny morskiej na Bałtyku objął Generaladmiral Conrad Albrecht. Zgodnie z wytycznymi planu "Fall Weiss", naczelny dowódca Kriegsmarine Grossadmirall Erich Raeder, największą wagę przywiązywał do całkowitego zablokowania floty polskiej w Zatoce Gdańskiej, czemu miały służyć niemieckie okręty nawodne i podwodne oraz samoloty poprzez patrolowanie i minowanie podejść do portów, tak by żaden polski statek lub okręt nie wydostał się z blokady. Jednostki polskie miały być zatapiane albo odprowadzane do portów Rzeszy jako zdobycz wojenna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.