Facebook Google+ Twitter

1 września. Dla 5 milionów uczniów zabrzmiał pierwszy dzwonek

Przed uczniami kolejny rok nauki. Już czas, aby plażowe torby zamienić na szkolne tornistry i przygotowywać "głodne wiedzy umysły" na nowe informacje. Ale czy tak łatwo jest wrócić z beztroskich wakacji?

Dzieci w szkole / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Einschulung_Schulranzen.jpg&filetimestamp=20050929092220Powrót z urlopu bywa trudny dla każdego z nas. Zazwyczaj potrzebujemy kilku dni, aby móc z powrotem odnaleźć się w pracy i wdrożyć ponownie w jej rytm. Pomyślmy zatem o uczniach, dla których 1 września, to powrót do szkoły po dwóch miesiącach takiego „urlopu”. Dla znacznej części dzieci to także moment, w którym po raz pierwszy przestąpią próg szkolnych murów albo znajdą się w nowym miejscu edukacji. O tym, co czują i jak odnajdują się w tej sytuacji, postaramy się odpowiedzieć w tym materiale.

Pierwszaki

To zarówno ci, którzy zaczynają swoją edukację, jak i ci, którzy przechodzą do nowej szkoły i rozpoczynają naukę w gimnazjum lub liceum. Zacznijmy jednak od tych najmniejszych.
Rozpoczęcie nauki w szkole jest trudne. Po pierwsze dlatego, że wyrywamy dziecko z bezpiecznego domu, ze świata zabawy i beztroski, do szkoły, gdzie czekają je ograniczenia, nauka, nowi i obcy ludzie. Jak podaje strona http://stres.wieszjak.pl/stres-w-naszym-zyciu/208323,1-wrzesnia-dla-pierwszoklasistow.html , przyszłego ucznia należy przygotować do rozpoczęcia nauki, zwłaszcza tego, który nie chodził do przedszkola. Nie chodzi tu jedynie o wyposażenie szkolne, ale także o możliwe przygotowanie psychiczne. Ważne jest, aby rozmawiać z maluchem o tym, co je czeka. Jak podaje strona http://www.poradnikmamy.pl/Powyzej-6-lat/Wszystko-o-szkole/Jak-przygotowac-dziecko-do-pierwszego-dnia-w-szkole-czyli-szkola-nie-taka-straszna.html, dziecko powinno zrozumieć, że w szkole panują inne zasady niż w domu czy przedszkolu.

Rodzice mogą opowiedzieć dziecku o tym, co robi się dokładnie w szkole, o zasadach w niej panujących oraz o obowiązkach związanych ze szkołą: odrabianiem lekcji, pakowaniem plecaka, wykonywaniem poleceń nauczyciela. Aby jeszcze bardziej oswoić dziecko z tematem szkoły, możemy mu pokazać jej budynek, wejść do środka, „zwiedzić” korytarze. Bardzo dobrym pomysłem jest także zetknięcie naszego dziecka z takim, które ma już za sobą pierwszą klasę.

Doświadczona nauczycielka klas 1-3 (nauczanie zintegrowane), Marzanna Budka, zapytana o reakcje i zachowania uczniów po powrocie z wakacji, odpowiada: - Większość dzieci jest przygotowana po zerówce. Takie dziecko przeważnie nie płacze, nie tęskni za rodzicami. Ale miałam taki przypadek, kiedy dziewczynka, mimo że zanim poszła do szkoły uczęszczała do przedszkola, bardzo płakała. Jej tata przez pierwszy tydzień musiał czekać przed klasą podczas lekcji. Wszystko zależy od dziecka i od tego jak jest przygotowane psychicznie przez rodziców. Jeżeli chodzi o klasy drugą i trzecią, to nie ma już większych problemów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.