Facebook Google+ Twitter

2009 - to czas "niewidzialnych" inwestycji w Gdańsku

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2009-01-02 13:41

Gdynia odnawia Skwer Kościuszki, by zachwycić uczestników i gości lipcowego zlotu żaglowców Tall Ship Races. W Sopocie wypatrują zakończenia budowy nowego Centrum. W Gdańsku w tym roku inwestycje będą... niewidzialne. Jak zmieni się Trójmiasto?

W roku 2009 trzeba odwiedzić Gdańsk - ogłosił Dorling Kindersley Eyewitness Travel - wydawca renomowanych przewodników. I umieścił stolicę Pomorskiego w gronie dziesięciu najlepszych miast świata na turystyczny wyjazd w 2009 roku. Uznanie znalazły odnowione ulice Głównego Miasta, malownicze kamienice, ciekawa baza hotelowa, oferta gastronomiczna i handlowa oraz dogodne połączenia lotnicze z Wielką Brytanią.

Taka ocena może tylko utwierdzić władze Gdańska w przekonaniu, że dobrze zaplanowały inwestycje na rok 2009. Najbliższe miesiące to dla miasta czas intensywnych przygotowań - sporządzania dokumentacji, wyłaniania inwestorów i wykonawców, aplikacji o unijne dofinansowania i prac, które będą zapowiedzią wielkiej budowy, jaka czeka miasto w kolejnych latach, głównie z myślą o Euro 2012.
Gdyński apartamentowiec Sea Towers jest równie piękny co kontrowersyjny. / Fot. fot. db polska
- To czas "niewidzialnych" inwestycji - zastrzega Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - W przypadku większości inwestycji rzeczywiste prace rozpoczną się w czwartym kwartale 2009 roku. W latach 2010-2012 będzie trwała budowa, osiągając apogeum w 2014 roku.

Priorytety na rok 2009? - Poza stadionem piłkarskim w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, remont hali Olivia, ul. Wajdeloty we Wrzeszczu i ul. Łąkowa, Trasa Sucharskiego, Słowackiego i W-Z, ulica Nowa Wałowa - wylicza dyrektor.

W Młodym Mieście prywatny inwestor rozpocznie prace jeszcze w tym roku. Potrwają trzy lata. I Gdańsku pojawi się nowa dzielnica.

- Nas najbardziej interesuje infrastruktura związana z układem komunikacyjnym, po pierwsze ulica Nowa Wałowa czy przebudowa ulicy Rybaki Górne - wyjaśnia Alan Aleksandrowicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie.

Ale Młode Miasto to przede wszystkim wielofunkcyjny kompleks z powierzchniami biurowymi i handlowymi oraz apartamentowcami. Do tego dojdą nowe pasaże i mariny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.