Facebook Google+ Twitter

200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

200 lat temu, 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli, urodził się Fryderyk Franciszek Chopin, kompozytor i pianista polski.

Fryderyk Chopin, dagerotyp wykonany przez Louisa Antoina Bissona / Fot. Louis-Auguste Bisson www.wikipedia.plData ta jest podawana przez większość historyków. Pochodzi ona z metryki chrztu sporządzonej kilka tygodni po urodzinach kompozytora. Choć sam artysta i jego rodzina podawali datę 1 marca 1810 roku. Chopin zmarł 17 października 1849 roku na gruźlicę płuc w swoim Łazienki. Pomnik Fryderyka Chopina. / Fot. Mariusz Reczulskiparyskim mieszkaniu przy Placu Vendôme. Pochowany został na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, jego serce przywieziono do Warszawy. Zostało ono wmurowane w filar kościoła pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Fryderyk Chopin uważany jest do dziś za największego kompozytora polskiego.
Do jego muzyki nawiązywali bez mała wszyscy polscy kompozytorzy przez wiele następnych pokoleń. Oryginalna harmonia w jego muzyce wywarła także wpływ na kompozytorów zagranicznych (m.in. Wagnera). Miniatury inspirowały Roberta Schumanna i Franciszka Liszta.
Pozostaje Chopin do dzisiaj jednym z Polaków rozpoznawalnych przez cudzoziemców.

Okładka albumu Rock loves Chopin / Fot. www.infomuzyka.plPlakat Roku Chopina / Fot. Mariusz ReczulskiW czerwcu 2008 roku ukazała się płyta "Rock loves Chopin". Jest to nowe opracowanie muzyki Chopina przez czołówkę polskich muzyków rockowych m.in.: Jana Borysewicza, Wojciecha Pilichowskiego, Annę Serafińską, Grzegorza Markowskiego, Patrycję Markowską oraz Włodka Tafla. Jako gość specjalny wystąpił Janusz Olejniczak - wybitny pianista, wirtuozerski interpretator muzyki Chopina. Na album składa się 11 rockowych aranżacji utworów Fryderyka Chopina.

9 maja 2008 roku Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Za pamięć!
Muzyka łagodzi Obyczaje.
Niechaj Ich: Chopin i każdy Jego spadkobierca,
Jak najwięcej rozdaje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.