Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina w powiecie Radziejów

Redakcja
prof. Janusz Migdalski przy zabytkowym fortepianie w Świeszu
prof. Janusz Migdalski przy zabytkowym fortepianie w Świeszu Karol Szmagalski
Stworzenie kącika chopinowskiego to hołd Janusza Migdalskiego dla Fryderyka Franciszka Chopina. A konkurs Biblioteki w Radziejowie to przypomnienie, że niedaleko Radziejowa przyszła na świat. Tekla Justyna Krzyżanowska - matka Fryderyka.

Prof. Janusz Migdalski ciągle rozszerza zakres eksponatów w swoim Muzeum Domowym znajdującym swą ekspozycję w Dworku Neoklasycystycznym z II połowy XIX w. w Świeszu. W Muzeum Domowym znajduje się cenny eksponat, jest to fortepian koncertowy sprzed 15 laty wiedeńskiej firmy Schweighofer solne, które ma być początkiem kącika chopinowskiego w jego Muzeum.

Trzeba wspomnieć, że Janusz Migdalski - w czasach szkolnych, również był uczniem włocławskiej szkoły muzycznej, w klasie akordeonu. W 1985 roku przybył do Świesza, od razu nastały lepsze czasy dla dawnej siedziby ziemiaństwa kujawskiego, które trwale zapisało się tak w historii Polski, jak i literaturze polskiej. Onegdaj, w tym dworze Franciszek Ksawery Dmochowski przetłumaczył po raz pierwszy na język polski "Iliadę" Homera, a w latach 1806-30 zostały spisane dzieje majątku i jego współczesne życie przez syna Ksawerego, Salezego Dmochowskiego. Początek XVIII wieku - właścicielami Świesza był ród Gąsiorowskich. Pod koniec XIX wieku majątkiem zarządzała rodzina Sulimierskich. Ostatnimi właścicielami dworu i majątku była rodzina Zalewskich h. Rawicz.

Gdy profesor przed dwudziestoma laty zamieszkał w świeskim dworze był on praktycznie ruiną. Teraz z mozolną pieczołowitością został przywrócony do pierwotnego blasku i aktualnie jest prawdziwą perłą architektoniczną na kujawskiej ziemi, a od kilku lat wiekowa rezydencja za sprawą naukowca zamienia się w Domowe Muzeum. Z wielką starannością właściciel urządził swoje muzeum, w którym gromadzi sprzęty domowe sprzed lat. Jak przystało na muzeum, jest również galeria obrazów, gdzie odbywają się czasowe wystawy. W muzealnych zbiorach znajdują się eksponaty związane z epoką napoleońską i księstwem warszawskim, oraz polskim ziemiaństwem. W księgozbiorze znajduje się pierwszy przekład Iliady Homera i wiele innych „białych kruków”.

Stworzenie kącika chopinowskiego to hołd prof. Janusza Migdalskiego dla Fryderyka Franciszka Chopina, którego światem była Europa. Jego sztuka wywodziła się z polskich tradycji muzycznych, ale jej korzenie sięgały dzieł największych europejskich mistrzów minionych epok. Na drugim biegunie muzycznych zainteresowań kompozytora pozostawał folklor różnych narodów. Jak powszechnie wiadomo, w swych dziełach, szczególnie tych wywodzących się z form tanecznych, dał poetycką wykładnię muzyki ludu polskiego. Artysta był człowiekiem otwartym na niezmierzone bogactwo wrażeń dostarczanych przez otaczający świat.

Powitanie w kraju i nie tylko nowego roku 2010 koncertami z utworami Fryderyka Chopina będzie zarazem rozpoczęciem obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rok Chopinowski będzie pełen wyjątkowych koncertów, recitali, konferencji i innych ciekawych wydarzeń artystycznych, by uhonorować wybitnego kompozytora epoki romantyzmu. Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) - polski kompozytor i pianista.

Wychodząc naprzeciw Roku Chopinowskiego - 2010 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie pragnie włączyć się do obchodów rocznicowych poprzez zorganizowanie Powiatowego Konkursu Wiedzy na temat życia i twórczości naszego Wielkiego Rodaka - pt. „Jaki był naprawdę Fryderyk Chopin?”.

Konkurs ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży szkół kujawskich (w tym Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie oraz Ognisk Muzycznych z terenu powiatu) postaci i dzieła kompozytora, miejsc nie tylko naszego województwa z nim związanych (niedaleko Radziejowa przyszła na świat w majątku hr. Skarbka-Długie - Tekla Justyna Krzyżanowska - matka Fryderyka), literatury przedmiotu - biograficznej i wspomnieniowej oraz podmiotowej - listów pisanych przez Chopina w latach młodzieńczych.
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży postacią i dziełem największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Upowszechnienie twórczości Fryderyka Chopina. Rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do muzyki klasycznej. Zainteresowanie młodzieży literaturą popularno-naukową (biograficzną, wspomnieniową, epistolograficzną) związaną z postacią wielkiego muzyka. Rozwijanie zainteresowań historycznych poprzez ukazywanie epoki romantycznej, w której żył i tworzył Fryderyk Chopin. Ukazywanie muzyki Chopina jako źródła inspiracji dla własnej twórczości plastycznej, literackiej czy wreszcie muzycznej. Spopularyzowanie miejsc związanych z życiem kompozytora (cel krajoznawczy).

Tematyka konkursu:
1. Życie i twórczość Fryderyka Chopina.
2. Miejsca związane z postacią Fryderyka Chopina.
3. Twórczość kompozytora.

Warunki uczestnictwa: w konkursie mogą uczestniczyć dzieci wyższych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, w tym także uczniowie szkoły i ognisk muzycznych działających na terenie powiatu radziejowskiego. Uczestnicy mają obowiązek zapoznania się z załączoną do regulaminu bibliografią. Mogą także czerpać swą wiedzę z innych im dostępnych źródeł.

Konkurs będzie miał formę testu wyboru oraz pytań otwartych. Niektóre z pytań dotyczących twórczości - formę odsłuchu fragmentu nagrania. Zgłoszenia do udziału w konkursie przesyłają opiekunowie lub rodzice uczniów w terminie do 31 grudnia 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto