Facebook Google+ Twitter

200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina w powiecie Radziejów

Stworzenie kącika chopinowskiego to hołd Janusza Migdalskiego dla Fryderyka Franciszka Chopina. A konkurs Biblioteki w Radziejowie to przypomnienie, że niedaleko Radziejowa przyszła na świat. Tekla Justyna Krzyżanowska - matka Fryderyka.

prof. Janusz Migdalski przy zabytkowym fortepianie w Świeszu / Fot. Karol SzmagalskiProf. Janusz Migdalski ciągle rozszerza zakres eksponatów w swoim Muzeum Domowym znajdującym swą ekspozycję w Dworku Neoklasycystycznym z II połowy XIX w. w Świeszu. W Muzeum Domowym znajduje się cenny eksponat, jest to fortepian koncertowy sprzed 15 laty wiedeńskiej firmy Schweighofer solne, które ma być początkiem kącika chopinowskiego w jego Muzeum.

Trzeba wspomnieć, że Janusz Migdalski - w czasach szkolnych, również był uczniem włocławskiej szkoły muzycznej, w klasie akordeonu. W 1985 roku przybył do Świesza, od razu nastały lepsze czasy dla dawnej siedziby ziemiaństwa kujawskiego, które trwale zapisało się tak w historii Polski, jak i literaturze polskiej. Onegdaj, w tym dworze Franciszek Ksawery Dmochowski przetłumaczył po raz pierwszy na język polski "Iliadę" Homera, a w latach 1806-30 zostały spisane dzieje majątku i jego współczesne życie przez syna Ksawerego, Salezego Dmochowskiego. Początek XVIII wieku - właścicielami Świesza był ród Gąsiorowskich. Pod koniec XIX wieku majątkiem zarządzała rodzina Sulimierskich. Ostatnimi właścicielami dworu i majątku była rodzina Zalewskich h. Rawicz.

Gdy profesor przed dwudziestoma laty zamieszkał w świeskim dworze był on praktycznie ruiną. Teraz z mozolną pieczołowitością został przywrócony do pierwotnego blasku i aktualnie jest prawdziwą perłą architektoniczną na kujawskiej ziemi, a od kilku lat wiekowa rezydencja za sprawą naukowca zamienia się w Domowe Muzeum. Z wielką starannością właściciel urządził swoje muzeum, w którym gromadzi sprzęty domowe sprzed lat. Jak przystało na muzeum, jest również galeria obrazów, gdzie odbywają się czasowe wystawy. W muzealnych zbiorach znajdują się eksponaty związane z epoką napoleońską i księstwem warszawskim, oraz polskim ziemiaństwem. W księgozbiorze znajduje się pierwszy przekład Iliady Homera i wiele innych „białych kruków”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.