Facebook Google+ Twitter

200. rocznica urodzin Gogola. Rosja i Ukraina spierają się o jego pochodzenie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-01 16:53

Ukraina i Rosja obchodzą dziś 200. rocznicę urodzin Mikołaja Gogola. Oba kraje spierają się o przynależność narodową pisarza.

Wiktor Juszczenko podkreślił, że nie ma sensu zastanawiać się na tym, czy Mikołaj Gogol należy do Ukrainy, czy do Rosji. - Bez wątpliwości należy on do Ukrainy - zaznaczył prezydent. Przyznał jednocześnie, że twórczość pisarza jest osiągnięciem światowej kultury, w tym też rosyjskiej. - Urodził się jako Ukrainiec, ale stał się znany całemu światu jako rosyjski klasyk. [...] Pisał po rosyjsku, ale czuł po ukraińsku - mówił na uroczystościach z okazji 200-lecia urodzin pisarza.

Wiktor Juszczenko dodał, że postać walczącego z Polakami Tarasa Bulby, bohatera książki pod tym samym tytułem, jest uosobieniem ukraińskiej odwagi i wzorem honoru rycerskiego. Jego pomnik odsłonięto dziś we wsi Keleberdy w obwodzie połtawskim.

Ukraińcy mieli zamiar także nakręcić film o Tarasie Bulbie, w którym miał grać Gerard Depardieu. Plany zakończyły się fiaskiem. Zrealizowali je za to Rosjanie, a w głównej roli obsadzili Bohdana Stupkę.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.