Facebook Google+ Twitter

2012 - Europejski Rok Aktywności Osób Starszych

Rok 2012 ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Stało się tak dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, którą poparły Rada Unii Europejskiej wraz z Parlamentem Europejskim.

Konferencja pn. "Rok 2012 - Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej", przygotowana przez PR Project / Fot. Arch. PR ProjectInstytucje europejskie wraz z partnerami krajowymi skupią w 2012 roku swoje wysiłki na aktywizacji starszego pokolenia, tak by postrzeganie jego roli nie ograniczało się jedynie do prac domowych i opieki nad wnukami. Będzie to znakomita okazja do przyjrzenia się olbrzymim możliwościom, wynikającym z większej aktywności społecznej seniorów.
Przegląd form aktywizacji seniorów zaprezentowano w Warszawie na konferencji przygotowanej przez Agencję PR Project w ramach zadania zleconego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Szereg inicjatyw w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych podejmuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jedną z nich jest ekspozycja "Dekalog wartości" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Bohaterami wystawy są znane i szanowane osobistości świata sztuki, filmu, muzycy, ludzie pióra, społecznicy najwybitniejsze postacie ostatniego stulecia w Polsce.
O założeniach ERAOS opowiedziała Marzena Breza z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. "Celami tych skoordynowanych działań jest przede wszystkim podnoszenie świadomości o wartości aktywności osób starszych, a także promowanie działań przeciwdziałających dyskryminacji ze względu na wiek. Warto czerpać z ogromnego doświadczenia osób starszych" – podsumowała M. Breza.
"Seniorzy nie tylko opiekują się wnukami, są również wspaniałymi i oddanymi wolontariuszami, którzy potrafią zainteresować podejmowanymi inicjatywami nawet młodzież" – doświadczeniami z realizacji ogólnopolskiego programu „Seniorzy w akcji” podzieliła się koordynator projektu Beata Tokarz – Kamińska.
Pod hasłem „Na sukces nigdy nie jest za późno” Małgorzata Domagała z Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM zaprezentowała dorobek Inkubatora Dorosłej Przedsiębiorczości. Te działania skierowano do osób w wieku powyżej 45 roku życia, chcących założyć działalność gospodarczą.
"Uczestnicy projektu od słowa inkubator określili się mianem „kurczaków”, bynajmniej ja wcale nie czuję się kwoką" – żartowała M. Domagała.
Finalnym efektem 12-miesięcznych działań w ramach Inkubatora Dorosłej Przedsiębiorczości było powstanie takich nowych firm jak: Galeria sztuki połączona z kawiarnią, Gabinet kosmetyczny, Doradztwo dietetyczne, Agencja artystyczna, Restauracja libańska, Firma PR, Gospodarstwo agroturystyczne, Platforma internetowa.
Wspaniałą inicjatywę przygotowują samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wraz z Partnerami, którymi są samorządy miast Olsztyna, Iławy oraz Lidzbarka Warmińskiego. W dniach 10-16 września br. odbędą się międzynarodowe zawody sportowe "Warmia Mazury Senior Games 2012", a wezmą w nich udział osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia.
Kolejną polską odpowiedzią na inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącej wspierania aktywności osób starszych jest ustanowienie roku 2012 rokiem uniwersytetów trzeciego wieku. "Pierwszy UTW powstał w 1975 r., ich rozkwit w Polsce nastąpił na początku XXI. Obecnie jest w naszym kraju 360 takich jednostek, skupiających liczbę 300 tys. osób" – wyjaśniła Krystyna Lewkowicz, szefowa UTW przy SGH w Warszawie.
Podsumowaniem konferencji przygotowanej przez PR Project było spotkanie z wspaniałymi seniorskimi osobistościami, których pasja i zaangażowanie stanowi najlepszy przykład trafności ustanowienia bieżącego roku mianem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pawle, dobrze napisałeś i oby z konkretnymi następstwami. Taki rok powinien coś komuś uświadomić. Jak jest? Jak do tej pory mamy problemy z lekami, a następne w zanadrzu. Jednak tu i ówdzie coś się robi w ramach tzw. inicjatyw oddolnych. Np. w Nowogardzie...
link
Nie jest to przykład jakiejś działalności na pokaz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.