Facebook Google+ Twitter

2012 Rokiem Janusza Korczaka

W 2012 roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i 100. rocznicę założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. We wrześniu 2011 roku Sejm RP uchwalił, że 2012 będzie Rokiem Janusza Korczaka.

Janusz Korczak / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Janusz_Korczak.PNG&filetimestamp=20050417223701Inicjatywę, aby rok 2012 ustanowić Rokiem Janusza Korczaka, zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wniosek Rzecznika poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, ministrowie i organizacje pozarządowe.

Przedstawienie "Jak kochać dziecko, czyli pod skrzydłem życzliwości". Uroczystości nadania Integracyjnej Szkole Podstawowej Nr 67 i Publicznemu Gimnazjum Integracyjnemu Nr 47 w Łodzi imienia Janusza Korczaka. / Fot. Mariusz ReczulskiRzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, wniosek ten argumentował:
"Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. [...]Zostawił jasny przekaz: dzieci należy traktować poważnie.

Przedstawienie "Jak kochać dziecko, czyli pod skrzydłem życzliwości". Uroczystości nadania Integracyjnej Szkole Podstawowej Nr 67 i Publicznemu Gimnazjum Integracyjnemu Nr 47 w Łodzi imienia Janusza Korczaka. / Fot. Mariusz ReczulskiJanusz Korczak jest poza granicami Polski jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często Rzecznicy Praw Dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej. Korczak jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy".

Posłowie przyjęli uchwałę bez głosu sprzeciwu.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.