Facebook Google+ Twitter

20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi

Miłośnicy ambitnego kina artystycznego mogą już rezerwować czas na przełomie listopada i grudnia. Pomiędzy 27 listopada a 4 grudnia, za sprawą jubileuszowej edycji Forum, Łódź stanie się filmową stolicą Europy.

Plakat 20 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia / Fot. mat. prasowe
Forum Kina Europejskiego to jedna z wizytówek sztuki filmowej Łodzi, wizytówki z której należy być dumnym. Jest jednym z najstarszych i największych festiwali ambitnego kina w Polsce. Jego repertuar był zawsze szeroki i obejmował kilka sekcji tematycznych, na które składają się zazwyczaj przeglądy wybranych nurtów i kinematografii narodowych, retrospektywy wybitnych twórców kina, przeglądy etiud filmowych studentów PWSFTviT czy krótkich animacji.

Goście 20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w ŁodziNiestety, nie przyjedzie zapowiadana przez Organizatorów Nastassja Kinski, która miała odebrać nagrodę Złotego Glana za "wybitny wkład w rozwój europejskiego i światowego kina". "W ostatniej chwili dostaliśmy informację, że aktorka niestety do nas nie przyjedzie. Ma to związek z wydarzeniami w Paryżu, bo Nastassja Kinski lecąc do Polski z Los Angeles miała się przesiadać właśnie w Paryżu." - poinformowała Mariola Wiktor, dyrektor artystyczny festiwalu.

Nie zabraknie jednak pozostałych znamienitych gości, a będą nimi m.in. Allan Starski, Marek Koterski, Jerzy Zieliński, Robert Więckiewicz, Stig Bjorkman, Mika Kaurismaki, Małgorzata Zajączkowska, Zbigniew Libera, Magnus von Horn, Kuba Czekaj. Allan Starski i Marek Koterski otrzymają wspomniane już Złote Glany.

W programie tegorocznego festiwalu zaprezentowanych będzie 80 filmów podzielonych na 11 sekcji programowych. W tym roku bezpośrednio odnoszą się one do przypadających jubileuszy: 120-lecia istnienia kina, 20-lecia powstania Dogmy, 40. rocznicy śmierci Pier Paolo Pasoliniego, 70. rocznicy urodzin Wima Wendersa. Zobaczymy: filmy w ramach Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski (m.in. nominowany do Oscara austriacki horror "Goodnight Mommy - Widzę, widzę"), Konkursu na Najlepszy Debiut Polski (m.in. "Intruz" Magnusa Von Horna, "Chemia" Bartosza Prokopowicza, "Król życia" Jerzego Zielińskiego, "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza), przegląd filmów Nastassji Kinski (m.in. "Tak daleko, tak blisko" Wima Wendersa i "Tess" Romana Polańskiego), pokazy specjalne (m.in. "Czarodziejska góra" reż. Anca Damian i "Moja matka" reż. Nanni Morett), Filmowe Odkrycia Europy (m.in. "Eisenstein w Meksyku" Petera Greenaway'a i "Labirynt kłamstw" Giulio Ricciarelli'ego), przegląd filmów Piera Papla Pasoliniego (m.in. "Salo, czyli 120 dni Sodomy" czy "12 grudnia 1972"), dokumenty Wima Wendersa (m.in. "Niebo nad Berlinem"), kino fińskie (m.in. "Los Angeles bez mapy" reż. Mika Kaurismäki), kino Dogmy (m.in. "Idioci" Larsa von Triera), Slow Cinema (m.in. "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.