Facebook Google+ Twitter

20 grudnia wyrusz w podróż z Marzycielem Pawła Althamera

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-16 14:48

Marzyciel to autobus przekształcony przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Szydłowca w mobilną galerię i miejsce spotkań. Autobus będzie można zobaczyć na ulicach Warszawy w najbliższy poniedziałek i wtorek (19, 20 grudnia).

 / Fot. Materiały prasoweWnętrze zostało zaaranżowane tak, by można było swobodnie w nim podróżować, jednak poza konwencjonalnymi siedzeniami, w autobusie znajduje się część mieszkalna oraz niewielka świetlica. Projekt wpisuje się w szereg prac Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu z różnymi grupami społecznymi. Remont starego autobusu w Szydłowcu nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego „Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy”. Autor opisuje w niej m. in.: popularny w tej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki, jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego. Podróż Marzycielem będzie zaproszeniem do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie będą mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.

Percepcja najbliższego otoczenia, „odkrywanie go na nowo” jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży. Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany. Podróż jest dla Althamera metaforą uwolnienia się od barier i ograniczeń. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie „nie-miejscem”, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. W jego obrębie relacje, normy i konwencje muszą zostać określone na nowo. W swoim projekcie Althamer bliski jest faucaltowskiemu pojęciu heterotopii. Francuski filozof pisał w eseju „O innych przestrzeniach” (1967): Statek jest heterotopią par excellence. W cywilizacji bez łodzi, marzenia wysychają.

W podróż Marzycielem wybiorą się podopieczni Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którzy wezmą udział w warsztatach zorganizowanych na pokładzie autobusu przez artystów z Vlep[v]net. Złotym autobusem wyruszą również dzieci ze świetlic środowiskowych na Żoliborzu.

Ostatnia z planowanych na ten rok wypraw odbędzie się 20 grudnia (wtorek) i będzie otwarta dla mieszkańców Warszawy. O godzinie 20:30 Marzyciel wyruszy z parkingu na ulicy Smolnej 8 (przy biurze kultury m. st. Warszawy) zabierając z przystanków po drodze chętnych do podróży w nieznane. Chętnych do udziału w wyprawie zapraszamy do zapisów pod adresem maryna@openartprojects.org, zapisy do godz.16:00, 20-go grudnia.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.
 / Fot. Materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.