Facebook Google+ Twitter

20 lat bez muru

Dokładnie 20 lat temu, 9 listopada 1989 roku, upadł mur berliński, a razem z nim komunizm. Co zostało w pamięci z okresu przed połączeniem Niemiec?

Komunizm jak żaden inny ustrój pozostawił po sobie wiele symboli i reliktów, które wracają we wspomnieniach przy każdym wymówieniu tego słowa. Jednak w każdym regionie, w którym panował, symbole te są inne. W Polsce pamiętamy żywność na kartki, kolejki i gumę donaldówkę, a z NRD wywodzą się inne, również popularne.

Trabant

Trabant P50 Limousine / Fot. Wikimedia CommonsKto nie pamięta słynnej NRD-owskiej mydelniczki? Jeszcze wiele lat po upadku komunizmu można było ją zobaczyć na polskich drogach. Było to przejawem trwałości i prostoty w wykonaniu, bo naprawić Trabanta umiał nawet początkujący kierowca. Produkowany był od połowy lat 50. do 1991 roku w Zwickau. Auto to było przejawem marzeń mieszkańców NRD i innych państw socjalistycznych. Jego wykonanie było przejawem kompletnej tandety, ale jak na swoje czasy rozwiązania technologiczne były innowacyjne. Małolitrażowy, dwusuwowy silnik zapewniał osiągi niemal jak jazda motocyklem, duże szyby dawały dobrą widoczność, a karoseria wykonana z duroplastu była odporniejsza na korozję i wytrzymalsza na zgniatanie.

STASI
STASI / Fot. Wikimedia CommonsPełna nazwa brzmiała Staatssicherheitsdienst. Została utworzona w 1949 roku w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, była policją polityczną w NRD. Politycznie podporządkowana Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności. Inwigilowała, represjonowała i szykanowała obywateli NRD, ale również prowadziła podobną działalność za granicą. Organizacyjnie podporządkowana była radzieckim służbom specjalnym. Została rozwiązana w 1989 roku.

Checkpoint Charlie

Przejście Checkpoint Charlie / Fot. Wikimedia CommonsTo najbardziej znane przejście graniczne między NRD a Berlinem Zachodnim. Mieściło się na ulicy Friedrichstraße, na skrzyżowaniu z Zimmerstraße, w samym sercu Berlina podzielonego wówczas murem berlińskim. Zgodnie z decyzją władz NRD przejście było przeznaczone jedynie dla cudzoziemców, nie mogli przemieszczać się nim Niemcy. Szczegółowej kontroli poddawane były osoby po stronie NRD, natomiast od zachodu alianci nie kontrolowali podróżujących.

Godło NRD / Fot. Wikimedia CommonsOprócz tak wyrazistych symboli w pamięci pozostają również godło NRD (młot i cyrkiel na czerwonym tle), ogórki szprewaldzkie, Piaskowy Dziadek z bajki dla dzieci oraz Vita Cola (popularny napój w NRD).


Szczegółowy alfabet komunistycznych symboli znajduje się na portalu tvn24.pl: kliknij tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.