Facebook Google+ Twitter

20 lat demokracji w Chełmży

Samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji w Chełmży uczcili okolicznościową imprezą 20.rocznicę demokracji w swojej gminie.

Rzadko zdarza się tak jednomyślne głosowanie, jak zaprezentowała to Młodzieżowa Rada Miejska / Fot. Robert Wejszewski 27 maja w chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbył się jubileusz "20-lecia Wspólnoty Samorządowej w Chełmży". - Od 27 maja 1990 r. mamy do czynienia z początkiem nowego samorządu w społecznościach gminnych. Właśnie wtedy, w pierwszych wolnych wyborach, została wybrana 23 osobowa Rada Miejska w Chełmży, która w porównaniu z Radą Narodową Miasta i Gminy Chełmża, była znacznie mniejsza. Od tego czasu minęło dwadzieścia pracowitych lat, podczas których nie brakowało trudnych chwil, dyskusyjnych decyzji i wyborów strategicznych kierunków rozwoju miasta - powiedział otwierając uroczystość, Henryk Zatorski.

Przychodzi mieszkaniec do radnego.

Wkład w obchody uroczystości mieli także uczniowe chełmżyńskiego gimnazjum, którzy przygotowali inscenizację obrad rady miejskiej. Oto fragment rozmowy radnego i mieszkańca osiedla 3-go Maja, przeprowadzonej w 1994 r.: - Panie radny, jak długo będziemy czekać na drogi i kanalizację? Proszę zobaczyć akt sprzedaży mojej działki, na której stoi mój dom z 1963 roku. Zapis jest wyraźny, miasto sprzedaje działkę uzbrojoną na 66 lat. Od tego czasu minęło ponad 30 lat, a kanalizacji jak nie było, tak nie ma. Czy chciałby pan mieszkać na ulicy Traugutta i brnąć po błocie, po deszczu, po roztopach i ciągle uważać, aby szambo się nie przelało? Kwestia osiedla 3-go Maja jest dobrym przykładem funkcjonowania demokracji lokalnej. Po latach starań i nacisków na władze miasta, zarówno ze strony mieszkańców, jak i mediów, udało się wykonać kanalizację na całym osiedlu, utwardzono trzy najdłuższe ulice, a na pozostałych ułożono chodniki.


Kwiaty, odznaczenia i podziękowania

Okolicznościowe przemówienia wygłosili między innymi burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński, przewodniczący rady miejskiej Janusz Kalinowski, starosta Mirosław Graczyk, prezes szpitala powiatowego i radny wojewódzki w jednej osobie - Leszek Pluciński.
Dyrektorzy chełmżyńskich szkół złożyli na ręce władz miasta podziękowania za lata owocnej współpracy. Z kolei burmistrz Czerwiński i przewodniczący rady Kalinowski uhonorowali zasłużonych samorządowców, w tym współorganizatora imprezy – radnego z najdłuższym stażem Franciszka Kuczkę. Nie zapomniano również o tych zasłużonych dla miasta, których nie ma już wśród nas. Po uroczystości uczestnicy złożyli na ich grobach kwiaty

Dopełnieniem imprezy był występ chóru, prowadzonego przez Teresę i Marka Pużanowskich, oraz okolicznościowa wystawa, nawiązująca tematycznie do rocznicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.