Facebook Google+ Twitter

20 lat minęło

12 września 1989 roku powołany został pierwszy demokratyczny rząd III RP, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki. Z tej okazji każdy z nas może zadać pytanie byłemu premierowi.

Belgia Bruksela 2009-09-07. Były premier RP Tadeusz Mazowiecki podczas otwarcia wystawy "Solidarność a Peaceful Revolution" w 20 rocznicę powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego w budynku Parlamentu Europejskiego. / Fot. Wiktor Dąbkowski /PAPPierwszy rząd przyniósł nam przede wszystkim gruntowną zmianę systemu politycznego. Wprowadził wielopartyjność i to na co wiele ludzi czekało od dawna: pełen zakres obywatelskich swobód. To wtedy przestaliśmy być obywatelami PRL, nastały znów czasy Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz inicjatywa Razem 89 zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

W sobotę 12 września o godzinie 15:30 przy pl. Konstytucji 6 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Na budynku dawnej kawiarni “Niespodzianka” zawiśnie tablica, przypominająca nam o tym co stało się 20 lat temu. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli: Tadeusz Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele inicjatywy Razem 89.

O godzinie 16:30 na pl. Konstytucji 4 w siedzibie "InfoQultura" będzie miała miejsce debata "Wszystko co chcieliście powiedzieć Naszemu Premierowi z udziałem Tadeusza Mazowieckiego, którą poprowadzi Tomasz Lis. Każdy zainteresowany może zadać pytanie byłemu premierowi. Wystarczy wysłać e-mail na adres pytaniedopremiera@razem89.pl lub wejść na stronę www.razem89.pl/pierwszypremier/ i tam wypełnić odpowiedni formularz. Pytania (również anonimowe) przesyłać można do piątku 11 września. Jak podkreśla Katarzyna Pienkowska z Urzędu Miasta: – Pytania mogą dotyczyć każdej kwestii, ale chodzi głównie o pewne historyczne podsumowanie, sięgnięcie do przeszłości. Najciekawsze z nadesłanych pytań wybiera inicjatywa Razem 89, które przekazuje do moderatora - czyli prowadzącego Tomasza Lisa. Nie muszą to być wyłącznie pytania, może być to prośba o poruszenie pewnych ważnych dla nas kwestii, jak i podziękowanie byłemu premierowi - dodaje.

13 września w niedzielę w siedzibie starego BUW-u przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 odbędzie się sesja "Bilans dwudziestolecia w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego".
Od godziny 10 do 16:30 odbędą się tam trzy panele dyskusyjne. Pierwszy "Co zastaliśmy i jaką Polskę zostawiliśmy" z udziałem członków rządu Tadeusza Mazowieckiego, m.in. Leszka Balcerowicza i Aleksandra Halla. Druga debata "Pierwszy rząd z perspektywy następnych" gościć będzie byłych premierów RP, pojawią się Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski, Waldemar Pawlak oraz Włodzimierz Cimoszewicz. Ostatni, trzeci panel dyskusyjny "Następne dwadzieścia lat" odbędzie się z udziałem młodych działaczy organizacji pozarządowych. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wołałbyś rozumiem wariant rumuński? Krew na ulicach byłaby lepsza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokratyczny tylko z nazwy. Dogadali się wszyscy przy Okrągłym stole i dlateg dziś mamy to co mamy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

proponuję poczytać artykuł inny artykuł o Mazowieckim - powiedziałbym ciekawszy bo ja np o tym nie wiedziałem

http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6019&Itemid=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.