Facebook Google+ Twitter

20 lat minęło! Święto straży miejskiej

Powód do świętowania mają dziś pracownicy i funkcjonariusze straży gminnej i miejskiej. I celebrować będą, ale skromnie. Mimo tego, że jest to święto państwowe, to dzień nie jest wolny od pracy.

Strażnicy miejscy - podobnie jak straż graniczna i pożarna obchodzą swoje święto. To właśnie 14 lat temu - 29 sierpnia 1997 roku, uchwalono święto "Straży Gminnej", nazywane też świętem "Straży Miejskiej".

1991 rok - to właśnie wtedy w Polsce powstała współczesna Straż Miejska. Do roku 1997 nosiła nazwę Policja Municypalna. Po zmianie przepisów zakazano stosowania tej nazwy.

W naszym kraju straż gminna i miejska to umundurowana formacja, którą tworzy rada miasta (gminy). Organ stworzony, by pilnować w mieście porządku i odpowiadać za bezpieczeństwo obywateli. Często porównywany do policji państwowej, choć tak naprawdę dysponuje o wiele bardziej ograniczonymi uprawnieniami - między innymi w zakresie kontroli ruchu drogowego. Dodatkowo uczestniczy w konwojowaniu dokumentów lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.

Podstawą działania "Straży Gminnej" jest ustawa o strażach gminnych. Poza tym w gminach, w których organem wykonawczym jest burmistrz albo prezydent miasta, straż nosi nazwę „straż miejska

W niektórych miastach można spotkać też "Patrol Obywatelski", który składa się z mieszkańców, którzy na ochotnika i społecznie pilnują porządku na swoich osiedlach. Wszelkie wykroczenia i złe zachowania, które zauważa bezpośrednio przekazują strażnikom miejskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ale kit zrobiony przez moderatorów dodatku w tytule materiału "20 lat minęło! Święto staży miejskiej"jak się pisze o tych łapiduchach. Widze, że redakcja wprowadza nowy słownik j. polskiego. Bo jak mnie uczono to pisze się "Święto straży miejskiej", a nie "staży". Oto prawda !!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 29.08.2011 19:36

To już od 20 lat te bandy darmozjadów, grasują w miastach Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.