Facebook Google+ Twitter

20 lat sir Alexa Fergusona w Manchesterze

Dokładnie 6 listopada 1986 r. funkcję trenera Manchesteru United objął Alex Ferguson. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż pełni ją do dziś, a końca jego "przygody" z ekipą "Czerwonych Diabłów" nie widać.

Logo Manchasteru United Biografii słów kilka

Sir Alex Chapman Ferguson urodził się 31 grudnia 1941 r. w Govan, Glasgow. Na początku z futbolem miał do czynienia jako zawodnik. Występował w sześciu klubach: Queen's Park, Saint Johnstone, Dunfermilne, Glasgow Rangers, Falkirk i Ayr United. Jego piłkarskie osiągnięcia nijak się jednak mają do tego, czego dokonał na ławce trenerskiej. Menedżerską karierę rozpoczynał w Eest Stirlingshire, by później przenieść się kolejno do Saint Mirren i Aberdeen. 6 listopada 1986 r. został szkoleniowcem Manchesteru United i tym samym rozpoczęła się "wielka era Fergusona".

Sukcesy z Man.Utd.

Pod wodzą Fergusona Manchester United zdobył aż osiem tytułów Mistrza Anglii. "Czerwone Diabły" były najlepsze w Premiership w latach: 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003. Ponadto sir Alex ma na swoim koncie 5 zwycięstw w finałach Pucharu Anglii (F.A. Cup) i wygraną Ligę Mistrzów w 1999 r.

Właśnie rok 1999 był najlepszym (pod względem osiągnięć) Alexa Fergusona w Manchesterze United. Zespół prowadzony przez Szkota sięgnął po "potrójną koronę" (wygrana w Premiership, Pucharze Anglii i Lidze Mistrzów).

Ikona Manchesteru

Niewątpliwie osobę sir Alexa Fergusona można określić mianem symbolu Manchesteru United. 20 lat spędzone w jednym klubie budzi szacunek nie wątpliwie u wszystkich fanów futbolu na świecie. Szkot cieszy się również olbrzymią renomę wśród swych kolegów po fachu. Nawet menedżerowie największych wywali ManUtd wypowiadają się o Fergusonie z należytą czcią. A zasłużył na nią przez lata, tworząc własny dorobek doświadczenia, umiejętności i lojalności. Warto podkreślić też fakt, że z pewnością sir Alex nie byłby przez tak długi czas trenerem "Czerwonych Diabłów", gdyby nie przemawiały za nim dobre wyniki. I nawet kiedy Manchesterowi będzie powodzić się w rozgrywkach bardzo źle, a głosy krytyków domagać się będą dymisji lub zwolnienia Fergusona, on nadal spokojnie zasiadał będzie na ławce trenerskiej na Old Trafford i tradycyjnie żując gumę oglądał poczynania swoich podopiecznych. Bo jest ikoną tego klubu i zawsze nią pozostanie...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.