Facebook Google+ Twitter

20 lat technologicznej rewolucji z GPS-em

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-15 11:53

Mija 20 lat od wystrzelenia na orbitę okołoziemską pierwszego z ponad 30 satelitów współczesnego systemu nawigacji satelitarnej GPS.

Wynalazek, który przez długi czas był przywilejem amerykańskiego wojska, dziś rewolucjonizuje nasze codzienne życie. Kosmiczna technologia trafia do naszych samochodów i telefonów komórkowych.

Udostępnienie systemu GPS do użytku cywilnego zawdzięczamy Ronaldowi Reaganowi. Za jego prezydentury doszło bowiem do jednej z największych tragedii zimnej wojny.

1 września 1983 roku południowokoreański jumbo jet lecący z Alaski do Seulu pomylił kurs. Naruszenie radzieckiej przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Sachalin uznano na Kremlu za prowokację USA.

Na spotkanie cywilnej maszyny ruszyły myśliwce MiG-23. Błąd nawigacyjny koreańskich pilotów kosztował życie 269 osób. Wśród ofiar ataku znalazł się Lawrance McDonald - jedyny członek amerykańskiego Kongresu zabity przez Rosjan podczas zimnej wojny.

Tragedia skłoniła prezydenta Reagana do odtajnienia GPS, który wówczas był systemem wojskowym w fazie testów. Choć technologię wymyślono jeszcze w latach 50., na orbicie krążyło wówczas 10 wojskowych satelitów. Dlatego pełne możliwości prezydenckiej dyrektywy stały się dostępne dla cywilów w USA i na świecie dopiero, gdy na orbicie zaczęto umieszczać 24 satelity drugiej generacji GPS.

Pierwsze takie urządzenie wystrzelono z Cape Canaveral 14 lutego 1989 roku. W ciągu następnych czterech lat umieszczano na orbicie po 6 satelitów rocznie. W ten sposób powstał współczesny system nawigacji satelitarnej. Najstarszy działający obecnie satelita GPS został wystrzelony jako 10. z kolei w listopadzie 1990 roku.

Swoje możliwości GPS pokazał jeszcze przed jego ukończeniem, gdy w 1991 roku wybuchła wojna w Zatoce Perskiej. W dużej mierze właśnie dzięki niemu amerykańskie wojsko rozbiło w pył armię Saddama Husajna, która najechała Kuwejt.

"GPS był darem niebios dla oddziałów lądowych, szczególnie podczas burz piaskowych. Służył wszelkiego rodzaju kierowcom, a ciężarówki z zaopatrzeniem mogły wykarmić oddziały rozproszone na pustynnych wydmach" - zachwycano się na łamach "Air Force Magazine".

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.