Facebook Google+ Twitter

20 lat temu nastąpił koniec cenzury

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-11 07:22

11 kwietnia 1990 roku Sejm przyjął ustawę, która zniosła cenzurę w Polsce. Historyk IPN Sebastian Migalski przypomina, że w okresie PRL państwo kontrolowało wszelkie publikacje, cenzura sprawdzała treści filmów i spektakli teatralnych. Cenzurowano zarówno publicystykę jak i ogłoszenia i nekrologi.

Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik podkreśla, że cenzorzy poprzez wstrzymywanie publikacji mogli skutecznie usuwać treści niewygodne dla władzy. Dziennikarze, których artykuły nie były dopuszczane do druku borykali się z brakiem środków do życia i często zmuszeni byli pisać w sposób wygodny dla władzy. Wielu rezygnowało z pracy twórczej lub wybierało tematykę, w którą mniej ingerowała cenzura.

Sebastian Migalski wskazuje na ogrom władzy cenzury. Sprawdzane były zarówno poważne publikacje literackie, jak i zaproszenia na ślub czy ogłoszenia w gazecie. Jak przykład podaje zakaz publikacji ogłoszenia o sprzedaży importowanej wełny, bo według władzy mogło to sugerować, że krajowa wełna jest gorsza od zagranicznej.

Wielu publicystów wybierało nielegalne publikacje w tak zwanym "drugim obiegu". Andrzej Czuma, obecnie poseł, w czasach PRL zajmował się drukowaniem nieocenzurowanych treści. Był za to skazany i łącznie był więziony ponad cztery lata. Czuma wspomina, że od jesieni 1976 roku do czasów Solidarności był zatrzymywany lub aresztowany ponad 50 razy.

Wielu Polaków zdawało sobie sprawę z wszechobecnej działalność cenzury i w swoisty sposób traktowało oficjalnie podawane informacje. Wojciech Borowik przypomina, że nie bez powodu powstało wtedy hasło "Telewizja kłamie". Borowik przypomina, że słysząc informację o chorobie pierwszego sekretarza partii można było się domyślać, że został odsunięty od władzy, a informacje o "trudnościach i przestojach" oznaczają poważne kłopoty ekonomiczne i strajki.

Opozycja walczyła z cenzurą drukując erraty do ocenzurowanych książek, w których zamieszczano pierwotne wersje tekstów. Po zmianie prawa w 1981 roku miejsca usuniętego przez cenzurę tekstu oznaczane były symbolem czterech pauz w nawiasie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.