Facebook Google+ Twitter

20 lat temu Sejm PRL uchwalił Ustawę "O działalności gospodarczej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-23 07:38

20 lat temu Sejm PRL uchwalił Ustawę "O działalności gospodarczej". Jej autorem był przedsiębiorca i minister przemysłu w rządzie Rakowskiego Mieczysław Wilczek. Ustawa głosiła, że każdy obywatel może podejmować i prowadzić działalność gospodarczą w sposób niczym nieskrępowany.

Dla wielu przedsiębiorców i ekonomistów, data 23 grudnia 1988 roku stała się dniem narodzin w Polsce gospodarki rynkowej, a nawet upadku komunizmu rozumianego jako system gospodarczy.

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że "ustawa Wilczka" była "konstytucją polskiej wolnej przedsiębiorczości". W tym czasie powstało około dwóch milionów prywatnych przedsiębiorstw. Sadowski dodaje, że ustawa zawierała niewiele ponad 20 artykułów merytorycznych i była najlepszą - jak dotąd - ustawą gospodarczą. W ocenie Andrzeja Sadowskiego, kolejne rządy wydłużały listę zezwoleń i koncesji oraz ograniczały swobody, które wprowadziła "ustawa Wilczka".

Marek Kłoczko, przedsiębiorca i sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej, uważa, że "ustawa Wilczka" była rewolucją w ówczesnym polskim systemie prawnym. W jego opinii, przyczyniła się do aktywizacji polskich przedsiębiorców i miała bardzo dobre skutki dla gospodarki.

Profesor Witold Orłowski ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej zaznacza, że wprawdzie "ustawa Wilczka" wprowadziła podwaliny pod liberalizację gospodarki, to jednak uchwaliły ją władze komunistyczne. Profesor Orłowski przestrzega przed mitologizowaniem tej ustawy. Jego zdaniem, władza próbowała w ten sposób ratować państwową gospodarkę.

Historyk, profesor Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, mówi, że "ustawa Wilczka" miała wymiar symboliczny. Jego zdaniem, problemem nie była działalność gospodarcza obywateli oraz ich własność prywatna, lecz nieefektywność przedsiębiorstw państwowych. W opinii profesora Paczkowskiego, rząd Mieczysława Rakowskiego dążył do stworzenia modelu, który dziś nazywany jest "chińską drogą". Polega ona na stworzeniu wolnorynkowej gospodarki z zachowaniem państwowego przemysłu i monopolu politycznego.

Ekonomiści i historycy są zgodni, że przyjęty przez Sejm PRL 23 grudnia 1988 roku pakiet ustaw gospodarczych stanowił ważny krok na drodze do stworzenia racjonalnego systemu ekonomicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.