Facebook Google+ Twitter

20 lat temu Serbowie wkroczyli do Vukovaru. Chorwacja o tym pamięta

20 lat temu, 18 listopada 1991 roku, połączone siły jugosłowiańskiej armii, serbskich organizacji paramilitarnych i slawońskiej obrony terytorialnej zajęły niewielkie chorwackie miasto, tuż przy świeżo zakreślonej granicy z Serbią, Vukovar.

Vukovar po zdobyciu przez Serbów. / Fot. Peter Denton (public domain,creative commons 2.0)W ciągu 97 dni oblężenia Vukovar został starty z powierzchni ziemi. Zginęły 1624 osoby, w tym 86 dzieci, 2500 zostało rannych. Do niewoli trafiło 7000 mieszkańców miasta, a 20 000 zostało z niego wypędzonych. Dwa dni po wydarzeniu na polu pod miejscowością Owczara Serbowie rozstrzelali 200 osób, pozostali przy życiu trafili do obozów koncentracyjnych na terenie Serbii, gdzie byli poddani całemu arsenałowi wymyślnych tortur (źródło: ICTY.org, Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii]. Według organizacji „Vukowarskie matki”, los 306 osób do dzisiaj pozostaje nieznany. Najtragiczniejsze momenty miasta symbolizuje lokalny szpital, miejsce schronienia dla tych, którzy liczyli na ochronę w ramach konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny.

Zachowanie obyczajów wojennych nie było jednak priorytetem dla serbskich dowódców, o czym świadczą wyroki Trybunału ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Mile Mrkšić, komendant operacyjnej grupy „Południe”, został skazany na 20 lat pozbawienia wolności, Veselin Šljivančanin, major JNA, na 8 lat (źródło: Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii, ICTY.org). Ten drugi, ku ogromnemu niezadowoleniu chorwackiej opinii publicznej, został wypuszczony na wolność w tym roku, po odbyciu dwóch trzecich wyroku. Vukovaru dotyczy też część aktu oskarżenia w sprawie Gorana Hadžića, ostatniego serbskiego dowódcy poszukiwanego przez Trybunał, od lipca tego roku znajdującego się w haskim areszcie.

Tegoroczne obchody rocznicy, dzień pamięći ofiar, odbyły się pod hasłem „Odważni ludzie”. Według chorwackich oficjeli, to na obrońcach miasta powinni się bowiem wzorować dzisiejsi patrioci. Jak ujął to prezydent Ivo Josipović „jeśli vukowarscy bohaterowie będą naszym wzorem i inspiracją, nie musimy obawiać się o sukces Chorwacji”. W podobnym tonie wypowiedziała się też premier Jadranka Kosor i marszałek parlamentu, Luka Bebić. Obyło się bez politycznych przepychanek, nawet mimo tego, że Chorwacja znajduje się obecnie na finiszu wyjątkowo zaciętej kampanii wyborczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

husaran
  • husaran
  • 22.11.2011 02:45

oczwiście to robota jankesów i zatrudnionego do tego CIA , tak jak wszystkie wojny na świecie po tej którą kiedyś przed laty była wywołana przez szwabów, makaroniarzy i japs. Serbia tradycyjnie leży w strefach wpływów rosyjskiego mocarstwa, a zachód jak tylko może to stara się dać miśce pstryka w nos.
No cóż ś.p. Bros Tito przewraca się zapewne w grobie widząc co z jego Jugosławią się stało.
Serbom zabranno nawet Kosowo, kolebkę serbskości, to tak jak by Gniezno oddać Niemcom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Winne są w zasadzie państwa zachodnie, które "tworząc" Jugosławię zafundowały bombę z opóźnionym zapłonem. Ich następny wcale nie są lepsi skoro utworzyli sztuczną Bośnię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sierpniu rozmawiałem w Mostarze z Bośniaczką z polskimi korzeniami na temat oblężenia miasta. W zasadzie próbowałem rozmawiać, bo ta młodziutka dziewczyna bardzo się zmieszała i nie podjęła tematu. Można było odnieść wrażenie, że się boi. Będąc w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji widziałem ślady wojny. Pierwszy odruch to współczucie, a potem przychodził namysł, że w tej wojnie wszystkie strony były winne: Chorwaci, Serbowie, Bośniacy. Most w Dubrowniku, który nazwano imieniem Franjo Tudjamana jest tego symbolem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy pamiętać, ze w tamtej wojnie wbrew propagandzie nie było wilków i owiec i wszystkie strony zarówno serbska, chorwacka jak i bośniacka zachowywały się podobnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Ryszard Kosacz

Historią nie powinno się usprawiedliwiać teraźniejszości.
Należy pamiętać, potępiać i współczuć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż fortuna kołem się toczy. Kiedyś chorwaccy ustasze wysługująć się hitlerowcom zapamiętale mordowali Serbów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Człowiek człowiekowi zgotował ten los."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasenowac Bałkański Auschwitz. Te narody mordowały się od lat. Żal wszystkich

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=l5piTotS3YA&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 20.11.2011 16:50

Życzę Chorwatom aby już nigdy nie przeżywali takich dramatów. Jestem zakochana w tym kraju , jeżdżę tam i 2x w roku .Jadąc bocznymi drogami Dalmacji widać ślady kul na budynkach i tabliczki " uwaga miny" .Nigdy więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.