Facebook Google+ Twitter

20 lat temu wyprodukowano ostatniego Dużego Fiata

W latach 70. uznawany był za najszybszy samochód świata. W Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) na Żeraniu przez niemal ćwierć wieku wyprodukowano prawie półtora miliona Fiatów 125p. Sprzedawano je do 80 krajów na całym świecie.

 / Fot. OtiS78 (Wikipedia Commons CC 2.0)Duży Fiat, Obok Poloneza i Malucha, jest jednym z symboli PRL-u. Chociaż PRL niewiele miał wspólnego z Facebookiem, samochód ten doczekał się już ponad tysiąca fanów na popularnym portalu. Poświęcane są mu także całe blogi. Odrestaurowane i stuningowane wersje popularnego "kanciaka" czy "kredensu" są dziś obiektem westchnień wielu fanów motoryzacji.

FSO podpisało z Fiatem umowę licencyjną na produkcję Fiata 125p w 1965 roku. Produkcja tego supernowoczesnego, jak na tamte czasy pojazdu, ruszyła dwa lata później, dokładnie 28 listopada 1967 roku, kilka miesięcy po uruchomieniu produkcji w Turynie. Polska nie była jedynym krajem, w którym składano Fiata 125p. Konstruowano go również w Egipcie, Jugosławii, Kolumbii, Indonezji i Tajlandii.

W 1973 roku władze PRL postanowiły udowodnić wszystkim, że to właśnie samochód produkowany u nas, jest najszybszy na świecie. Zgodnie z regulaminem w testach brał udział pojazd, który był modelem seryjnym. Pobito wówczas aż 3 rekordy prędkości na dystansach: 25 000 km, 25 000 mil oraz 50 000 km. Średnie uzyskane prędkości przekraczały 138km/h (wcześniejszy rekord na 50 000 km to zaledwie 118 km/h).


Kto nie chciałby mieć takiego Fiata 125p?


Godnym następcą Fiata 125p miał być Polonez. W 1978 roku rozpoczęto jego masową produkcję. Przewidywano, że Duży Fiat będzie jeszcze produkowany maksymalnie przez 4 lata. Okazało się jednak, że oba samochody konstruowane były przez kolejne 13 lat, a Fiat 125p zaczerpnął z Poloneza sporo nowych rozwiązań i części konstrukcyjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie tylko lubiane, ale i normalnie na co dzień eksploatowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te samochody nadal są lubiane link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilkanaście będzie brało udział w rajdzie charytatywnym ZŁOMBOL tegoroczna wyprawa jest do Szkocji szczegóły tu

http://www.zlombol.pl/

sława

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.